Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságkutató központja - világszerte 730 vállalatvezetőt kérdezett meg olyan cégeknél, amelyek éves bevétele nem éri el a 100 millió dollárt. A felmérésből kitűnik, hogy összességében a válaszadók 54 százaléka bízik forgalomnövekedésben a következő két évben, és csak 15 százalékuk számol visszaeséssel.
A Kelet-Európában működő kis- és középvállalatok vezetőinek csak 46 százaléka vár bevételnövekményt, és 21 százalék jósol csökkenést ugyanerre az időszakra. |
Arra, hogy ez már az idén bekövetkezik, a felmérésbe bevontaknak mindössze 2 százaléka számít. A globális kis- és középvállalati szektor cégvezetőinek 18 százaléka jövőre, 32 százalékuk 2011-re várja a piaci finanszírozási helyzet normalizálódását az EIU szerdán Londonban közzétett elemzése szerint.
Viszonylag magas, 9 százalék ugyanakkor azoknak az igazgatóknak az aránya, akik szerint "soha" nem térnek vissza a válság előtti piaci finanszírozási lehetőségek.
Bevált terápiák: kkv-k sikeres válságkezelése |
A felmérésből kiderül az is, hogy a kis- és középvállalati kategória cégvezetői nem elsősorban elbocsátásokkal, hanem inkább a beruházási tervek jegelésével válaszoltak a tőkepiaci források szűkösebbé válására. A válaszadók 49 százaléka közölte, hogy a hozzáférhető finanszírozások csökkenése miatt beruházások halasztására kényszerült, ugyanakkor 29 százalék említette meg a munkaerő-leépítést az üzleti finanszírozási lehetőségek romlásának közvetlen következményeként.
A kutatás felfedte azt is, hogy a cégvezetők rendkívül elégedetlenek a bankok magatartásával. A felmérésbe bevontak 82 százaléka ért egyet "valamelyest" vagy "erősen" azzal az állítással, hogy a kereskedelmi bankok nem érvényesítik kellő mértékben a jegybanki kamatcsökkentéseket, 69 százalékuk pedig egyetértett azzal is, hogy a bankok nem tesznek elégséges erőfeszítést a vállalati kliensek tevékenységének jobb megértésére.
Tőkére van szüksége? Adja el ingatlanjait!
A kétszámjegyű betéti kamatoknak vége
Tőzsdei alapok: fektessen bármibe, gyorsan
Soros: fogalmam sincs, mitől indulna be a gazdaság
MTI