Az allergiás megbetegedések nagy száma jelentős kiadásokkal jár: ez tavaly több mint ötmilliárd forint volt a társadalombiztosítás gyógyszertámogatási oldalán és 8,6 milliárd forint a táppénz oldalán.
Ezért hirdetik meg idén is a "Parlagfűmentes ház" programot, amelynek célja, hogy a gyomnövényt visszaszorítsák. Tavaly az akcióhoz 1554 település csatlakozott, idén azt szeretnék, ha több mint kétezer település venne részt ebben az akcióban.
Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter is az összefogás szükségességét hangsúlyozta. Mint mondta, a parlagfű elleni küzdelemben a magánemberektől kezdve a civil szervezeteken át az állami szervezetekig mindenkinek részt kell vennie.
A miniszter elmondta, hogy Magyarországon jelenleg mintegy ötmillió hektáron fordul elő parlagfű, ebből 700 ezer hektárnyi terület erősen "fertőzött" ezzel a gyomnövénnyel.
Kitért arra, hogy a "Parlagfűmentes Magyarországért" mozgalom, ami négy éve indult, a parlament támogatásával széles társadalmi egyetértésre talált. Tavaly a személyi jövedelemadó 1 százalékos felajánlásaiból mintegy egymilliárd forint jött össze erre a célra. "Ez azt jelzi, hogy szinte minden családban találunk valakit, aki küzd ezzel a problémával" - mondta a miniszter.
Szabó Imre elmondta, hogy a nemzeti parkok és a folyók melletti gátakon végzett közmunkák jelentős része irányul a parlagfű elleni védekezésre, a gyomnövény irtására.
Az egészségügyi államtitkár arról is beszélt, hogy a társadalmi összefogásra vonatkozó kezdeményezés nem volt eredménytelen, mivel jelenleg 3-4 napra csökkent az az idő, ami a parlagfűvel fertőzött terület bejelentésétől a kényszerkaszálásig eltelik. Szabó Imre miniszter közölte, hogy zöld pont irodáikon keresztül ingyenesen biztosítanak cérnakesztyűt és védőmaszkot azoknak, akik ezt igénylik, mivel ezek alapeszközei a parlagfű elleni védelemnek.
Magyarországon először 1950-ben vizsgálták a gyomok előfordulását, ekkor a parlagfű "csak" a 21. helyen állt a gyakoriság és a területi eloszlás vonatkozásában, mára azonban a legelterjedtebb egészségkárosodást okozó gyomnövénnyé vált - olvasható a környezetvédelmi minisztérium háttéranyagában.
A parlagfű az I. világháború alatt került be Észak-Amerikából Európába, Magyarország mai területén már a 20-as években megtalálható volt a dél-somogyi részeken.
Egyre több az asztmás beteg
Egyre gyorsabban irtják a parlagfüvet
Allergiás? Van egy rossz hírünk
MTI