Ahogy arról a Privátbankár beszámolt, a horvátok az INA jelenlegi irányítási modelljének módosításáról is tárgyalnának, ugyanakkor Mosonyi György, a Mol felügyelőbizottságának elnöke egy interjúban kijelentette: a Mol nem adja fel irányítási jogát a horvát olajipari vállalatban. Emellett az INA fejlesztésének kérdéséről, továbbá a gázüzletág és a kiskereskedelmi üzletág sorsáról is egyeztetnek.
"Le kell ülnünk, és meg kell néznünk, hogy a Molnak stratégiai befektetőként milyen kötelezettségei vannak a részvényesi megállapodásban foglalt infrastruktúrára és a finomítókra vonatkozó befektetései tekintetében, illetve a horvát kormánynak milyen kötelezettségei vannak a gázüzletágra vonatkozóan" - közölte Milanovic a horvát kormány és a Mol között várhatóan szerdán kezdődő tárgyalások előtt.
A politikus szerint azt is figyelembe kell venni, hogy ha a Mol-INA-ügyben másodfokon megerősítik a volt miniszterelnök, Ivo Sanader elleni ítéletet, akkor az felveti a szerződés érvényességének kérdését - számolt be a horvát kormányfő szavairól a HINA horvát hírügynökség.
Nem akarnak nyomást gyakorolni
Zoran Milanovic emlékeztetett arra, hogy néhány héttel ezelőtt a Mol - az elévülés elkerülése érdekében - több mint kétmilliárd kunás (80 milliárd forintos) gáztartozásról szóló keresetet nyújtott be a gázüzletág átvételéről szóló megállapodásban foglaltak alapján.
"Az a tartozás létezik. Ugyanakkor ezzel egy időben több bírósági eljárás is folyik azon személy ellen, aki aláírta a megállapodást, aki abban az időben a horvát kormányt képviselte, de azóta első fokon bűnösnek találták. Ha ezt az ítéletet másodfokon is megerősítik, akkor a megállapodás érvényessége megkérdőjeleződik" - fogalmazott a kormányfő.
Kiemelte, nem azért mondja ezeket, hogy bármilyen szempontból is nyomást gyakoroljon a Molra, de ez "komoly szégyenfolt és enyhítő körülmény a tárgyalások során", amit nehéz lenne kikerülni. Milanovic hozzátette: a horvát fél jóhiszeműen kezdi meg a tárgyalásokat.
"Nincsenek horvátok és magyarok, hanem Horvátország van. Országunk, amelynek megvannak a saját érdekei, de ha gazdasági társaságról van szó, akkor létezik gazdasági jog, a gazdasági társaságokra vonatkozó törvény, különszerződések, amelyek a részvényesek viszonyait szabályozzák, és léteznek üzleti érdekek. Én az INA-t horvát cégnek tartom, egy gazdasági társaságnak, amely ma más lehetne, mint ami, de sajnos nem az" - jelentette ki.
Csányi Sándor lesz az egyik tárgyaló
A horvát miniszterelnök szerint kissé szokatlan, hogy az INA igazgatóságának elnöke, Áldott Zoltán is tagja a Mol tárgyalódelegációjának. Emlékeztetett arra, hogy az INA vezetői a részvényesekért felelnek, így az igazgatóság elnöke is, tehát nem csak a Molért, hanem a többi részvényesért, a kisrészvényesekért is. "Mi távol tartottuk magunkat ettől, a mi tárgyalóküldöttségünkben állami tisztségviselők vannak. A magyar fél ezt máshogy csinálta, mi ezt elfogadjuk, de meg kellett említenem" - hangsúlyozta a kormányfő.
A HINA szerint a részvényesi szerződés módosításairól szóló megbeszélések szerdán, szeptember 18-án kezdődnek. A horvát felet Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter, valamint a horvát állami vagyonkezelő iroda vezetője, Mladen Pejnovic alkotja. A Molt a tárgyalásokon az igazgatótanács alelnöke, Csányi Sándor, illetve Áldott Zoltán képviseli.
Kedden délután Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter Zágrábban újságíróknak azt mondta: nem a sajtón keresztül akar a Mollal tárgyalni. Szerinte a magyar olajipari cég és a horvát INA olajipari vállalat közti részvényesi szerződésének módosításáról a tárgyalóasztalnál kell beszélgetni, és nem a médián keresztül üzengetni egymásnak.