A főpolgármester erről azzal kapcsolatban beszélt, hogy Balogh Zsolt, a BKV volt megbízott vezérigazgatója úgy nyilatkozott: az általa Hagyó Miklós volt szocialista főpolgármester-helyetteshez juttatott pénzek vélhetően párthoz vagy pártokhoz kerülhettek. Demszky Gábor a hírműsornak azt mondta, hogy hozzá bizalommal fordulhatott volna Balogh Zsolt. Közölte: ha Balogh Zsolt hozzá fordult volna az ügyek legelején, amikor "először próbáltak pénzt kipréselni belőle", bejelentést tesz a rendőrségen, vagy felkeresi őt és megteszik együtt a feljelentést, akkor mindez nem történhetett volna meg.
"Neki módja lett volna mindezt leállítani, megakadályozni” - mondta a szabad demokrata főpolgármester. Demszky Gábor úgy véli: a Balogh Zsolt által a Magyar Nemzetnek adott interjú egy megtört ember vallomása és "összefüggésében ez egy hihető történet"; olyan drámai erejű, amilyet a közéletben eddig még nem tapasztaltunk. Hozzátette, hogy őt sokkolta az interjú, mert "ilyesmi a magyar közéletben nem történt még"
Arra a kérdésre, saját felelősségét látja-e abban, hogy ez megtörténhetett, a főpolgármester azt mondta: "az én felelősségem abban merül ki, hogy hagytam, hogy egy szuper főpolgármester-helyettest hozzon a Magyar Szocialista Párt, abban, hogy hagytam, hogy Antal Attilát kinevezzék, utána Balogh Zsoltot kinevezzék, bár természetesen egyikükről sem feltételeztem, hogy bűncselekményeket követhetnek el". Mint hozzátette, ebben írható le politikai felelőssége, nem tudott, nem tudhatott ezekről az ügyekről, "ezeket konspirálták, igyekeztek eltitkolni mindenki elől".
A hét kérdése: Ön mi alapján dönt a választásokon? Szavazzon! |
Mi csak nyomozási alkut ismerünk
A magyar büntetőjog nem ismeri az (amerikai típusú) vádalku intézményét; a "nyomozási alku" megkötésének pedig az kellene, hogy legyen a következménye, hogy a nyomozóhatóság megszünteti az eljárást a terhelttel szemben - közölte a Fővárosi Főügyészség kedden az MTI-vel, annak kapcsán, hogy a BKV-ügyben gyanúsított Balogh Zsolttal kapcsolatban több helyen is megjelent egy esetleges "vádalku" lehetősége.
A főügyészség Balogh Zsolt és védője nyilatkozatainak apropóján emlékeztetett rá: a hatályos büntetőeljárási törvény úgynevezett "nyomozási alkuról" rendelkezik, amelynek során az alku alapját a nyomozó hatóság (a BKV-ügyben tehát a rendőrség) és a bűncselekmény elkövetésével megalapozottan gyanúsítható személy között - ügyészi engedéllyel - megkötött megegyezés képezi.
A megegyezés következményeként a nyomozó hatóság a nyomozást megszünteti, ha a bűncselekmény elkövetésével megalapozottan gyanúsítható személy a saját - vagy más - büntetőügyének bizonyításához oly mértékben járul hozzá, hogy az együttműködéshez fűződő bűnüldözési érdek jelentősebb, mint az állam büntetőjogi igényének érvényesítéséhez fűződő érdek.
A fenti tartalmú megállapodás egész folyamata, annak kezdeményezése, annak tartalma, az arra vonatkozó döntés teljes egészében államtitkot képez - hangsúlyozták. A főügyészség hozzátette: Balogh Zsolt a büntetőeljárásban gyanúsítottként szerepel, jogállása azonos az ügy többi gyanúsítottjának jogállásával.
A fővárosnál van a BKV ötmilliárdja
Júliusra kifúrják a metróalagutat
Hagyó-ügy: a rendőrség hallgat
Januári BKV-sztrájk: elutasított kifogások
Hagyón keresztül pártkasszákba is került pénz?
Hagyó: "tiszta a lelkiismeretem"
MTI