A tizenegy iskolaszövetkezetet tömörítő szövetség azért ajánlja ezt a formát, mivel itt munkaszerződést kötnek, van munkabiztonsági oktatás, folyamatos a szakmai felügyelet, és ellenőrzöttek a munkavégzés körülményei.
A DiákÉSZ közleménye szerint Magyarországon évente átlagosan 180-200 ezer diák vállal valamilyen alkalmi munkát, közülük a legtöbben - legalább 130 ezren - iskolaszövetkezetben.
Hangsúlyozzák: az iskolaszövetkezeteknek fontos szerepük van abban, hogy a diákok a munka világát megismerjék, megtanítják nekik a munkavégzéshez kapcsolódó szabályokat, így a diákok, tanulmányaik végeztével versenyképesebben léphetnek ki a valódi munkaerőpiacra. Emellett legális pénzkereseti lehetőséget biztosítanak a diákoknak, ezzel terheket vesznek le a szülők és az állam válláról.
Szünidőben 15 éves kortól, tanulmányi időben legalább 16 éves kortól vállalhatnak a fiatalok munkát, felső korhatár nincs. Általában nagy cégek, multinacionális vállalatok rendelnek tőlük könnyű fizikai munkákat. A diákok az idegenvezetéstől az adatrögzítésen keresztül a tolmácsolásig sokféle szakmai tevékenységet el tudnak látni - olvasható a közleményben.
Megbosszulja magát a gyerekkori tévézés
Alig mentek emelt szintű érettségire
A diákokból süt az előítélet
Néhány diák 70 százalékos hozamot ért el
MTI