Az új készülék az elektromágneses szkennerekkel ellentétben nem mutatja a test pontos körvonalát, csak egy kétdimenziós, fényes felületet jelenít meg, amelyen árnyékok jelzik az elrejtett tárgyak helyét - magyarázta Torsten May, a jénai Fotontechnikai Intézet kutatója.
A test hőkibocsátását megjelenítő készülék akár egy centiméteres tárgyakat is képes kimutatni, azonban csak felületi képet készít, így az implantátumok és hasonló részletek nem láthatók - hangsúlyozta a fizikus. May szerint a jelenleg az erfurti repülőtéren tesztelt szkenner egy-két éven belül a piacra kerülhet.
Mióta 2009 karácsonyán egy nigériai fiatalember alsóneműjébe rejtett robbanóanyaggal kis híján felrobbantott egy Amszterdamból Detroitba tartó repülőgépet, újra napirendre került a repülőtéri utasellenőrzés szigorítása, melynek egyik eszköze lehet az úgynevezett testszkennerek alkalmazása.
Valaki belógott Ferihegyre - kiürítették a terminált |
A személyiségi jogok egyes védelmezői - elismerve a készülék jelentőségét biztonsági szempontból - aggályosnak tartják, hogy az elektromágneses szkenner háromdimenziós képet készít az utasról, és pontosan mutatja a test körvonalát. A technológia védelmezői ugyanakkor rámutatnak, hogy a meztelen test körvonalait mutató képet emberi szem csak akkor látná, ha az automatikusan működő számítógépes elemzés valami gyanúsat mutatna ki és riasztó jelzést adna.
Levetkőztetnek minket a holland reptereken
MTI