Magyarországon a cégek kétharmada nyújtott kockázati életbiztosítást dolgozóinak, legjellemzőbb a baleseti halálra vonatkozó szolgáltatás; a sportoláshoz és szabadidőhöz kapcsolódó juttatások átlagos összege közel ötödével esett vissza tavaly - ismerteti a Napi Gazdaság csütörtökön a Hay Group felmérését.
A cég 2009-ben végzett átfogó jövedelemszint-felmérése szerint tavaly a vállalatok 63,4 százaléka adott kockázati életbiztosítást munkavállalóinak. Alapvetően a csoportos biztosítás jellemző, a nagyobb értékű egyéni biztosítás csupán a felsővezetőknél jelenik meg nagyobb mértékben.
A felmérés szerint a legjellemzőbb a baleseti halálra kötött biztosítás, de népszerű a baleseti rokkantság esetére kötött forma is, ezután jócskán lemaradva - átlagosan 60 százalékos aránnyal - a kiegészítő kórházi ellátásra vonatkozó biztosítás.
A hét kérdése: Ön szerint hogyan alakul a forint árfolyama? |
Magyarországon nem jellemző, hogy az ilyen jellegű biztosítások kiterjednének a dolgozó hozzátartozóira is: a vállalatok csupán alig 4 százaléka vállalja fel ezt a formát. Magyarországon a vállalatok fele biztosít valamilyen formában sportolási lehetőséget, és átlagosan tízezer forintot költenek erre a célra munkavállalónként.
Kikerülik a rehabilitációs hozzájárulást
A várakozásokhoz képest sokkal több cég döntött úgy, hogy nem fizet idén rehabilitációs hozzájárulást, helyette megváltozott munkaképességűeket foglalkoztat - írja a Napi Gazdaság csütörtöki száma.
2010-ben 964,5 ezer forintot kell fizetni minden húsz főnél több alkalmazottat foglalkoztató cégnek, ha a megváltozott munkaképességű dolgozók aránya nem éri el az öt százalékot. A hozzájárulás mértéke a tavalyinak több mint ötszöröse lett.
Tavaly 177,6 ezer forint összegű hozzájárulásból 15 milliárd forint folyt be, ez azt jelenti, hogy több mint 84 ezer fő foglalkoztatása helyett inkább megfizették a hozzájárulást. Ez a szint az első negyedéves adatok szerint a töredékére esett: a bevétel hétmilliárd forint volt, ami mindössze 19 ezer megváltozott munkaképességű alkalmazott kiváltását jelenti.
Napi Gazdaság