Sokszor hallhatunk mostanában arról, hogy az egyre erősödő piaci versenyben indokolt a KKV-k hatékony üzletmenetének, a vállalkozói kultúra fejlesztésének, illetve a nemzetközi piacra jutását segítő tanácsadási szolgáltatások elérhetőségének javítása.
Ehhez megoldást jelenthet a Vállalati Tanácsadás Program, amelyet az OTP Bank, az OTP Hungaro-Projekt Kft., a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA) és a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ) alkotta konzorcium koordinál. A projekt részleteiről az OTP Bank igazgatóját, Szabó Zsoltot kérdeztük.
Hogyan jelent megoldást egy adott vállalkozás számára a Vállalati Tanácsadás Program?
A Vállalati Tanácsadás Program segítségével növelhető a KKV-k versenyképessége és hatékonysága, mert hozzáadott értéket jelentő szakmai tudás integrálható a vállalkozásba, akár 50%-os mértékű vissza nem térítendő támogatás igénybevételével Budapesten és Pest megyében.
Milyen szakterületeken tudnak a vállalkozások támogatott tanácsadást igénybe venni?
A vállalkozások a következő 12 területen vehetnek igénybe tanácsadást: vállalati stratégia, szervezetfejlesztés, online megjelenés és e-kereskedelem; technológia és termékfejlesztés; marketing; közbeszerzés; pénzügy, adó, számvitel; horizontális célok; munkaügy és munkabiztonság; ügyvitel és adminisztráció; jog; valamint szakfordítás.
Támogatás csak írásos formában teljesített, egyedi megoldást alkalmazó tanácsadási tevékenység után adható. A szóbeli tanácsadás költsége nem elszámolható.
A tanácsadást akkreditált tanácsadó nyújthatja. Az akkreditált tanácsadók listája – melyektől megrendelheti a tanácsadási szolgáltatást – a www.tanacsadoakkreditacio.hu honlapon érhető el.
Mekkora támogatás nyerhető el a pályázaton?
A kisebb költségű projektmenedzsment-tanácsadástól a jelentősebb értékű stratégiai tanácsadásig sokféle szakértői szolgáltatás támogatására lehet pályázni. Az elnyerhető támogatás a projekt méretétől függ. 200.000 forint és 2.000.000 forint között 50%, 2.000.000 forint és 4.000.000 forint között 40%, 4.000.000 forintnál nagyobb tanácsadói díj esetén pedig 30% a vissza nem térítendő támogatás mértéke. Az elnyerhető támogatás maximális összege 4 millió forint. A pályázók a tanácsadói díj önrészét saját forrásból, de akár banki forrásból is biztosíthatják.
Mi a biztosíték arra, hogy a legjobb tanácsadói szolgáltatáshoz jutnak a pályázók?
A programban részt vevő tanácsadókat a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ versenyeztette majd akkreditálta, biztosítva ezzel a tanácsadói munka magas szakmai színvonalát.
Hogyan valósul meg egy vállalkozás indításához, eredményes működtetéséhez szükséges információnyújtás, vállalkozás specifikus üzleti tanácsadás?
A projektet koordináló konzorciumban az MVA és a KISOSZ, egy vállalkozásfejlesztésre szakosodott és egy érdekképviseleti szervezet piacismerete és szakmai tapasztalata biztosítja, hogy az igénybe vehető szolgáltatások köre és a pályázati rendszer a legnagyobb mértékben megfeleljen a vállalkozások igényeinek.
Milyen forrásból valósul meg a projekt?
A Budapesten és Pest megyében megvalósuló projektre közel 1 milliárd forint értékű Európai Uniós forrás áll rendelkezésre.
Miként lehet pályázni a támogatásra?
Egy nagyon egyszerű és gyors eljárásban, az erre a célra kifejlesztett webes felületen lehet regisztrálni (a www.tanacsadastamogatas.hu címen), már idén október 31-től, majd követve a honlapon található részletes tájékoztatást, elektronikus úton lehet beadni a pályázatokat. A honlapot érdemes rendszeresen látogatni, hiszen egyebek közt nyomon követhető a beadott és a nyertes pályázatok száma is.
Hol lehet a pályázattal kapcsolatos bővebb felvilágosítást vagy segítséget kérni?
Az OTP Bank kijelölt bankfiókjai mellett az MVA és a KISOSZ további 12 tanácsadói ponton biztosít átfogó tájékoztatási és ügyfélszolgálati lehetőséget a vállalkozások számára. A tanácsadói pontok listája a program honlapján érhető el:
www.tanacsadastamogatas.hu