Február végén 12 593 álláskeresőt tartottak nyilván a megyében, ami 206-tal kevesebb az előző havi értéknél, 3 026-tal pedig az egy évvel korábbinál. Így a tavaly januári, 7,5 százalékos munkanélküliségi ráta egy év alatt 6,3, februárra pedig 6,2 százalékra csökkent. Eközben az üres álláshelyek száma január végén 2 319, egy hónappal később 3 440 volt; ezek mintegy 70 százalékát a győri ipari parkból jelentették.
Fémipari szakmunkásokból van hiány
Kara Ákos, az Országgyűlés foglalkoztatási bizottságának alelnöke jelezte: ezekben az adatokban még nem érzékelhető az Audi ezer fős létszámbővítési hulláma, de a Nokia Komáromban tervezett leépítése sem; ez utóbbiról még nem szolgáltatott megyei szintű adatokat a mobiltelefon-gyár. A megyében 1512-en dolgoznak valamely közfoglalkoztatási formában Győr-Moson-Sopron megyében.
Rimányiné Somogyi Szilvia, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának igazgatója megemlítette: továbbra is a minőségi munkát végző fémipari szakmunkásokból van hiány a megyében. Terveik között szerepel, hogy a német nyelv alapjainak elsajátítását lehetővé tevő tanfolyamokat indítanak az állást kereső szakmunkásoknak, mert mind több munkáltató részéről mutatkozik igény nyelvi ismeretekkel rendelkező alkalmazottakra. Mint mondta: elsősorban nem az Audi, hanem annak beszállítói és az ipari parkba frissen érkező cégek felől érkeztek ilyen jelzések.
A Központi Statisztikai Hivatal 2011. évi negyedik negyedéves adatai szerint a megyében a 15-74 éves népesség 58,3 százaléka volt jelen a munkaerőpiacon. Az aktivitási arány 2,1 százalékponttal kedvezőbb volt az országosnál, területi összehasonlításban pedig Budapestet, valamint Vas és a közép-dunántúli megyéket követően a hatodik legmagasabb értéket képviselte.
A válság előtt szint még messze van
Az előző év azonos időszakához viszonyítva a gazdaságilag aktív népesség száma valamelyest csökkent, ezen belül azonban a foglalkoztatottaké nőtt, a munkanélkülieké pedig jelentősen fogyott. A foglalkoztatási ráta 55,0 százalékra, a munkanélküliségi ráta pedig 5,7 százalékra javult, előbbi a negyedik legmagasabb, utóbbi második legalacsonyabb az országban. A munkaerőpiaci mutatók még nem érték el a gazdasági válság előtti szinteket, a tendenciák azonban kedvező irányt mutatnak.
Forrás: KSH
2010-hez képest a megye valamennyi munkaügyi kirendeltségének illetékességi területén számottevően csökkent az álláskeresők száma. Legjelentősebben a Soproni térségben (28%), de a legkisebb változást eredményező Győriben is 17 százalékos volt a fogyás mértéke. A nyilvántartott álláskeresők gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya 5,3 százalékot tett ki a megyében, mely a legalacsonyabb rátát jelentette az országban. A foglalkoztatók 2011 decemberében 606 betöltetlen álláshelyet kínáltak a megyében, 5,6 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. Ennek ellenére, a munkanélküliek elhelyezkedési esélyei javultak, mivel egy álláshelyre 18 munkanélküli jutott, 3 fővel kevesebb, mint egy évvel korábban.