Csődvédelmet kért az amerikai CIT Group. A kis- és középvállalatokat finanszírozó bank a válság legnagyobb áldozata a Lehman Brothers tavaly őszi csődje óta. A 101 éves társaság bukása egyben az ötödik legsúlyosabb vállalati csőd az Egyesült Államok történetében a WorldCom 2002-es, a Lehman Brothers és a Washington Mutual 2008-as, illetve a General Motors idei összeomlása után.
A New York-i központú pénzügyi szolgáltató hónapok óta húzódó vergődése helyi idő szerint vasárnap ért véget, miután a 64,9 milliárd dollárt kitevő adósság átütemezésére kidolgozott terveket elutasították a hitelezők.
Erre a csődre már számítottak
Elemzők szerint várhatóan nem okoz majd nagyobb megrázkódtatást a pénzügyi szektorban az, hogy a CIT Group csődvédelembe menekül, mert már jó ideje lehetett számítani erre. A hírnek főként lélektani hatása lehet, tovább lohaszthatja a gazdaság közelgő gyógyulásába vetett reményeket.
Nem hivatalos: vége az amerikai recessziónak
Az egymillió vállalati ügyféllel rendelkező cég nem kíván kivonulni az üzleti életből, úgynevezett reorganizációs csődvédelmet kért. Az amerikai csődtörvény vonatkozó paragrafusáról chapter 11-nek nevezett eljárás alapján a társaság védelmet kap a hitelezőktől és időt nyer sorai rendezéséhez.
Konszolidált óriás bukta?
November 18-án két új rádió szólal meg a Sláger és a Danubius helyén. Ön mit szól a döntéshez? Szavazzon! |
Az átszervezést az év végéig kívánják végrehajtani, a legfőbb cél az adósságteher könnyítése 10 milliárd dollárral. A társaság megmentését az egyik fő részvényes, Carl Icahn multimilliárdos befektető és a Goldman Sachs bank összesen 3 milliárd dollárral támogatja.
Az ingatlanpiacról indult ez is
A CIT Group gondjait a válságot megelőző felfutás idején végzett ingatlanpiaci műveletek és a diákhitel-kihelyezés nagy arányú bővítése okozta. A társaság főként a tőkepiacról finanszírozta magát, ez a megoldás pedig a krízis elmélyülésével egyre drágább lett, miközben a kihelyezett hitelek állománya is gyors ütemben romlott; a bedőléssel fenyegető hitelek aránya 10 százalék közelébe emelkedett.
Jövőkép: újabb válság és kínai erősödés
Obama több mint 500 ezer állást mentett meg
Eljön a mi időnk: a jövő bankjai értünk dolgoznak?
Földarabolják az ING-t
Aggasztó: a dollár már csak árnyéka önmagának
MTI, Privátbankár