A vörös bolygón az élet jelei után kutató Phoenix amerikai szonda egyik vizsgálata a perklorát nevű, erősen oxidáló hatású vegyület jelenlétét mutatta ki. Ez a vegyület a Földön is megtalálható, a chilei Atacama sivatagban, ahol néhány különleges organizmus energiát nyer belőle.
"Egyes mikrobák vidáman megélnek ilyen oxidáló környezetben. Lehet, hogy ugyanez van a Marson is. De még nem tudjuk" - mondta Richard Quinn, a Phoenix-program egyik szakembere. Peter Smith, az Arizona Egyetem tudósa kijelentette, hogy a perklorát jelenlétéből önmagában még nem lehet egyértelmű következtetéseket levonni az élet kialakulására nézve. A Phoenix-program vezető kutatója megerősítette, hogy még semmi nem dőlt el, s időt kért a tudóscsoportnak a megfelelő vizsgálatok elvégzésére.
Néhány, a Phoenix-programban résztvevő tudós azonban kissé lelombozódott a felfedezés hatására. "Nem igazán jó, hogy ha a talajban perklorát található. Az élet után kutatókat nem teszi boldoggá, ha bármekkora mennyiségben ebbe ütköznek" - tamáskodott Kenneth Nealson asztrobiológus.
Az oxidáló vegyületek gátolják az élet kialakulását, a perklorát azonban viszonylag stabil a talajban, és nem lép reakcióba a szerves anyagokkal, hacsak ezt valami ki nem váltja - közölte a riverside-i California egyetem egyik geokémikusa.
A perklorát lehet a marsi élet gátja
Szenzáció: vizet találtak a Marson
Nyugdíjba küldik a Szojuzokat
Megnyílnak a titkos UFO-dossziék
Mi kell egy űrhajóhoz? Sosem találná ki