A vállalat évközi adatbiztonsági jelentése szerint az új veszélyforrások miatt a vállalatoknak változtatniuk kell biztonsági szemléletükön hálózataik és adataik védelme érdekében. A legújabb trendek, így a közösségi hálózatok növekvő népszerűsége, valamint az internetre csatlakozó mobil készülékek és a virtualizáció tömeges elterjedése az adatbiztonság területére is kihatnak. A vállalati szakembereknek ennek megfelelően egyre rövidebb idő áll rendelkezésükre a hatékony biztonsági eljárások bevezetésére.
A jelentés öt javaslatot fogalmaz meg a vállalati adatbiztonság hatékonyságának javítására. A cégek szabályozzák célzott módon, a felhasználókra lebontott részletességgel a virtualizált rendszereken elérhető alkalmazásokhoz és adatokhoz való hozzáférést. Szigorúan korlátozzák az üzleti adatokhoz való hozzáférést.
Dolgozzanak ki hivatalos céges szabályzatot a mobilitásra, illetve szerezzenek be olyan eszközöket, amelyek lehetővé teszik az informatikai felhő segítségével végzett tevékenységek felügyeletét és nyomon követését. (A felhő-számítástechnika, a cloud computing lényege, hogy a felhasználók olyan alkalmazásokkal és fájlokkal dolgoznak, amelyek nem a saját számítógépükön vannak, hanem távoli kiszolgálók adatközpontjaiban.) Adjanak útmutatást alkalmazottaik számára a közösségi hálózatok munkahelyi használatával kapcsolatban.
A Cisco kutatása szerint a nemzetközi mintában szereplő személyek 4-7 százaléka naponta átlagosan 36-68 percet játszik népszerű interaktív játékkal. Bár a munkaidő kiesése önmagában nem jelent veszélyforrást, az internetes bűnözők bizonyos értesülések szerint már elkezdtek olyan módszereket fejleszteni, amelyek lehetővé teszik a rosszindulatú programok terjesztését ilyen játékokon keresztül is.
A kutatás során a végfelhasználók ötven százaléka ismerte be, hogy legalább hetente egyszer megsérti a közösségi médiaeszközök használatának tilalmára vonatkozó vállalati előírásokat, 27 százalékuk pedig még a vállalati eszközök biztonsági beállításait is módosította annak érdekében, hogy hozzáférhessen a tiltott alkalmazásokhoz.
A felmérés szerint továbbra is rendkívül gyorsan nő a spam (levélszemét) mennyisége, a Cisco adatai alapján a spamek mennyisége 2010-ben világszerte 30 százalékkal nő az előző évihez képest. A legtöbb spam továbbra is az Egyesült Államokból származik, a második helyen jelenleg India áll, míg Brazília a harmadik helyen szerepel. Az ötös listában emellett még Oroszország és Dél-Korea kapott helyet.
A Cisco kimutatta azt is, hogy az internetes bűnözők továbbra is szabadon garázdálkodhatnak a közösségi hálózatokon, így az innen indított támadások száma folyamatosan nő. Új veszélyforrást jelent ugyanakkor a bűnözők még veszélyesebb típusának, a terroristáknak a megjelenése. Az Egyesült Államok láthatólag rendkívül komolyan veszi ezt a fenyegetést, hiszen jelentős forrásokat különített el annak a kérdésnek vizsgálatára, hogy a közösségi hálózatok és más technológiák hogyan alkalmazhatók támadások megszervezésére, koordinálására és elindítására.
MTI