.jpg)
Nem látszik az alagút vége az építőiparban. Míg az összes magyar céget vizsgálva az látható, hogy a felszámolások növekedési üteme jelentősen lelassul, addig az építőiparban februárban 15,3 százalékkal több céggel szemben indult felszámolási eljárás, mint egy évvel korábban.
Nézze meg választási rovatunkat és értékelje Ön is a miniszterelnök-jelölteket! |
A felszámolások stabil növekedése a stratégiai igazgató szerint azt jelenti, hogy a kilábalásnak nincsen nyoma az ágazatban, legfeljebb arról beszélhetünk, hogy lassul a lecsúszás üteme.
Ezt azt értékelést támasztják alá a végelszámolási adatok is. Februárban a tavalyinál 23 százalékkal több, összesen 205 cég bezárásáról döntöttek a tulajdonosok, míg az elmúlt három hónapot összevetve az egy évvel korábbi hasonló időszakkal 35 százalékos emelkedés adódik. „Ez lényegesen elmarad a 2008-ról 2009-re bekövetkezett 63 százalékos növekedéstől, ám ez sovány vigasz” – véli az Opten stratégiai igazgatója.
.jpg)
Ilyen körülmények között, csökkenő megrendelésállományok mellett, az lenne logikus, ha kevesebb cég alakulna, ami a gazdaság egészét nézve tapasztalható is. Itt azonban nem ez a helyzet: „Az építőiparban tavaly szeptemberig lanyhult a cégalapítási kedv, az elmúlt öt hónap azonban már növekedést hozott. Mivel a gazdasági helyzet ezt nem indokolja, sajnos fennáll a veszélye a csalárd csődök elszaporodásának” – figyelmeztet az Opten igazgatója.
A hét kérdése:
Önnek mi lenne az első lépése kormányfőként? Szavazzon!
Módosulnak az építési közbeszerzések szabályai
Csak esik, csak esik az építőipar
Áprilisban leállhat a metróépítés
A forint menti meg a haldokló ingatlanpiacot?
Leálltak a lakásépítések
Lovász Márton
Privátbankár