Míg az elmúlt 12 hónapban az azt megelőző év azonos időszakához képest az új magyar cégek száma folyamatosan növekszik, addig az élelmiszer-, ital- és dohánytermék-gyártás iparágban ugyanezen időszakban csökkenést mutatott az új piaci szereplők átlagos száma - áll a Bisnode csoporthoz tartozó Dun & Bradstreet (D&B), nemzetközi cégminősítő elemzésében. A szektorban az új belépők száma azonban jelentősen meghaladja a megszűnő cégek számát, azaz az élelmiszeripari vállalatok száma összességében még mindig nő.
Az elmúlt évben több tradicionális élelmiszergyártó vállalat csődjéről vagy csőd közeli állapotáról hallottunk, és olyan jól ismert márkák is bajba kerültek, mint a Cerbona vagy a Traubi. Más nagy élelmiszer- vagy italgyártó cégek pedig a gazdasági nehézségek ellenére és növelni tudták teljesítményüket. A legtöbb sikersztori az exportra is gyártó, vagy exportot növelni képes vállalatok esetén volt jellemző, akik a kivitel miatt a magyar keresletcsökkenésből adódó veszteségeket ki tudták küszöbölni. Nem meglepő, hogy a kereslet nagyságától erősen függő élelmiszeriparban magasabb a cégek bedőlési, fizetésképtelenségi aránya, mint az összes magyar cég esetében jellemző 3,33 százalékos bedőlési arány. Az élelmiszer-, ital- és dohánygyártás 3,89 százalékos fizetésképtelenségi arányával a magasabb bedőlési iparágak táborához tartozik, és rosszabbul szerepelt, mint a szorosan hozzá kapcsolódó – jelenleg 3,54 %-os bedőlési arányú - kiskereskedelem.
Bedőlési arány és váltopzása az élelmiszergyártásban,
a kiskereskedelemben és az összes cég esetén
Míg az iparágban a felszámolások száma az országos 12 százalékos átlaghoz képest kisebb mértékben (csak 10 százalékkal) növekedett, addig a végelszámolások száma jelentősen megugrott. Az elmúlt 12 hónapban a végelszámolások számának emelkedés az előző évihez képest a 70 százalékot is meghaladta. A „chipsadó” (népegészségügyi termékdíj) szeptemberi bevezetése után várhatóan még több olyan élelmiszeripari cég kényszerül nehéz helyzetbe, amely a cukros, tartósítószeres élelmiszerek gyártására szakosodott. Itt leginkább a kisebb, néhány százmillió árbevételű vállalatok vannak veszélyben, ha teljes termékpalettájukat érinti az új adó.
A nagy multiláncokat kevésbé sújtja negatívan az új szabályozás, mivel széles kínálatuk egy-egy eleme után kell majd csak adót fizetniük. Ha az áremelekedés a kereslet csökkenését is magával hozza, előfordulhat az adó bevezetése után még több szereplő bezárása. A nehézségek ellenére naponta egy élelmiszárgyártó szűnik meg Magyarországon, de erre a megszűnésre átlagosan napi 2 új cég jut a szektorban – hívta fel a figyelmet a trendre Keleti József a D&B ügyvezető igazgatója. Új cég már kevesebb alakul az iparágban, mint egy évvel korábban, de mivel az új cégek száma dupla annyi mint a cégbezárások száma, az összes vállalkozás száma a magyar átlaghoz hasonlóan ebben a szektorban is növekszik.
Cégbezárások és új cégek az iparágban
Az élelmiszergyártó cégek az országos átlaghoz hasonlóan 30 napos határidőre fizetik ki számláikat. Ez a szám az elmúlt két évben jelentősen nem változott, az átlagos fizetési késedelem viszont jóval alacsonyabb a szektorban, mint egy átlagos magyar cégnél. Az élelmiszer, ital, és dohánytermék gyártására szakosodott cégek áltagosan 14-16 napos késéssel fizetik ki számláikat. Ez a késedelem közel 5 nappal alacsonyabb, mint az országos 20 napos átlagos fizetési csúszás. A fegyelmezettség oka az is, hogy egy gyártó cég nem teheti meg, hogy nem fizeti rendesen szállító számláit, mert ha egy beszállítója késve fizetés miatt megtagadja a további szállítást, akkor árbevétel-termelő tevékenysége kerül veszélybe.
A viszonylag alacsony fizetési késedelem ellenére nem árt körültekintő lenni utólagos utalás engedélyezésekor az iparág szereplőivel kapcsolatban. A fizetési morál a szektorban jobb ugyan, mint az országos átlag, de a magas bedőlési arány és a változó jogi, politikai szabályozás a stabilnak hitt élelmiszeripari cégek fizetésképtelenségét is eredményezheti, ezért élelmiszergyártó vállalatok esetén a D&B kiemelten javasolja a cégek kockázatosságának nyomon követését, monitorozását.
Privátbankár