Az ipari exportértékesítés árai a 2009. decemberinél 0,1, a 2009. ilyenkorinál 2,7%-kal alacsonyabbak voltak. A belföldi- és az exportárváltozás eredőjeként az ipari termelői árak az előző havihoz képest 0,8%-kal nőttek, az egy évvel korábbihoz mérten 0,6%-kal csökkentek. Az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz viszonyítva – a decemberi stagnálást követően – januárban 1,8%-kal emelkedtek.
A KSH számai szerint a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai 2010. januárban átlagosan 1,3%-kal haladták meg az előző havit. A legnagyobb mértékben a vegyi anyagok, termékek árai nőttek (5,9%), alapvetően az ipari gázok közel 17%-os áremelkedésének következtében. A kőolaj-feldolgozásban egy hónap alatt 5,1, az egyéb feldolgozóipar, javításban 0,9, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása esetében 0,8, a villamos berendezések gyártásában 0,7, az élelmiszer- és gyógyszeriparban 0,3%-kal emelkedtek az árak. A többi feldolgozóipari ágazatban 0,1 és 0,8% közötti havi árcsökkenés történt. Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai januárban 2,3%-kal magasabbak voltak a decemberinél. A víztermelés, -kezelés, -ellátás díjai 3,4%-kal emelkedtek.
Forint-faktor Az ipar forintban mért exportértékesítési árai az előző hónaphoz képest 2010. januárban 0,1, 12 havi összehasonlításban 2,7%-kal csökkentek. Hazai fizetőeszközünk egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva 1,4%-kal erősödött, a dollárhoz képest 1%-kal gyengült; a 2009. januárival összevetve az euróhoz mérten 3,8%-kal, a dollárhoz viszonyítva 10,9%-kal erősödött. |
A feldolgozóipar egészében az elmúlt 12 hónap alatt 3,7%-kal nőttek az árak. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 1,9%-kal alacsonyabbak voltak a 2009. januárinál; a víztermelés, -kezelés, -ellátásé 3,8%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.
A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2010. januárban az előző hónaphoz képest az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 2,3, a fogyasztási cikkeknél 0,3, a beruházási javaknál 0,1%-os árnövekedés mutatkozott. Az előző év azonos hónapjához mérten az árak az energia -és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 2,4, a beruházási javak gyártásánál 0,2%-kal nőttek, a fogyasztási cikkek esetében 1,1%-kal mérséklődtek.
A negyedév végére kilábalunk a recesszióból
5,1 százalékkal esett vissza a fővárosi ipar
Megcsináltuk! 1%-kal nőtt az iparunk
Ipar: Románia megelőzte az uniót
Januári drágulás: több pénz kell az élethez
Privátbankár