A miniszter emlékeztetett: a múlt évben, az ÚMVP félidős értékelésekor kiderült, hogy a 2013-ig rendelkezésre álló, összességében mintegy 1.300 milliárd forint 80 százalékát az előző MSZP-s kormányok már lekötötték. Az is kitűnt, hogy a források mintegy 60 százalékát a pályázók 5 százaléka vitte el.
A miniszter közölte: a most rendelkezésre álló pénzre pályázhatnak mezőgazdasági és kertészeti termelők, erdőgazdálkodók, kis- és közepes vállalkozások, települési önkormányzatok és nonprofit szervezetek. Az első pályázatokat a kedvezőtlen adottságú és a Natura 2000 területeken gazdálkodók nyújthatják be március végétől.
Az összes forrás mintegy 50 százalékát az ÚMVP I-es tengelyének jogcímeire, azaz a mezőgazdasági, élelmiszer-feldolgozási és az erdészeti ágazat versenyképességét javítani szándékozó pályázók vehetik igénybe - közölte Fazekas Sándor.
Az MTI kérdésére Palkovics Péter, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) elnöke részletezte a további forrásmegosztást. Eszerint: a II-es tengelyre, azaz a környezet és a vidékfejlesztésre mintegy 30-35 milliárd forint jut, a III-as tengelyre, azaz a vidéki élet minőségének javítására és a vidéki gazdaság diverzifikálására további mintegy 25 milliárd forint vehető igénybe. A IV-es tengelyre, azaz a LEADER program végrehajtására - vagyis a közösségi vidékfejlesztésre a helyi közösségek, akciócsoportok bevonásával - a fennmaradó összeg, vagyis mintegy 40 milliárd forint szolgál. Ez utóbbi összeg tartalmazza még az úgynevezett technikai segítségnyújtás forrásai is - tette hozzá az MVH elnöke.
Az MVH elnöke kitért arra: az általa irányított hivatal eddigieknél szigorúbban ellenőrzi majd a beruházások megvalósítását. Fontos végső határidő - mondta 2015. január 31., ez az utolsó kérelembenyújtási elszámolási időpont. Ebben az évben az MVH már 85 milliárd forintot fizetett ki - emlékeztetett.
A miniszter jelezte: annak érdekében, hogy a kérelmet benyújtó gazdálkodók egyszerűbben és könnyebben hozzájuthassanak az ÚMVP forrásaihoz átláthatóbbá tették az ügymenetet. Példaként hozta: a pályázatok kidolgozására a továbbiakban legalább egy hónapjuk lesz az igénylőknek.
V. Németh Zsolt, a vidékfejlesztésért felelős államtitkár hangsúlyosan beszélt a mikrovállalkozások forráshoz juttatásáról és a turisztikai beruházások támogatásáról. Emlékeztetett arra, hogy ezek a jogcímek azért is fontosak, mivel jelentős munkahelyteremtő erővel is bírnak. Hozzá tette, nem lesz lefedetlen területe az országnak. A szóban fogó jogcímeken kívül még a nemzetközi kapcsolatok fejlesztését is ösztönözni szeretnék a források elérhetővé tételével.
Több hatástanulmány is készült a tárcánál egy esetleges áfa-csökkentés hatásainak vizsgálatára - közölte Fazekas Sándor újságírói kérdésre válaszolva. Jelezte ugyanakkor, hogy ezzel a kérdéskörrel a tárcánál már régebben foglalkoznak. Ezért szerinte ez nem új hír. Az áfa-mértékéről most is folynak tárcaközi egyeztetések, így a minisztériumban több variáción dolgoznak, ezek hamarosan a kormány elé kerül. Ám további részletekről nem beszélt.
MTI