A Royal Bank of Scotland igazgatótanácsa összesen 1,5 milliárd font (450 milliárd forint) prémiumot akar szétosztani a befektetési banki üzletág alkalmazottai között. Az RBS vezető testületének tagjai közölték: ha ezt a kormány megakadályozza, távoznak tisztségükből.
A Royal Bank of Scotlandben a brit államnak jelenleg 70 százalékos részesedése van, miután a pénzügyi válság kirobbanása után súlyosan kivéreztetett bankcsoportot csak hatalmas költségvetési tőkejuttatással sikerült felszínen tartani.
Lord Paul Myners pénzügyi szolgáltatásügyi miniszter az RBS prémiumterveire reagálva csütörtökön azt mondta: a bankároknak is "vissza kell költözniük a valós világba". Hozzátette: becslése szerint a City vezető banki tisztviselői az idén ötmilliárd font (másfélezer milliárd forint) fizetést visznek haza, és ezen felül is "magától értetődőnek tartják" a milliós prémiumokat. Lord Myners hangsúlyozta: Nagy-Britanniában jelenleg 20 ezer fontnál nem sokkal több az éves alkalmazotti átlagfizetés.
Az RBS vezetése ugyanakkor azzal érvel, hogy a bank versenyképességi hátrányba kerülhet, ha nem fizetheti ki a prémiumokat, mert ezzel elvesztheti legjobb alkalmazottait.
A bankári prémiumok ügye komoly feszültségeket szít Nagy-Britanniában, különösen azóta, hogy több brit nagybankot - köztük a Royal Bank of Scotlandet - csak részleges államosítással lehetett megmenteni az összeomlástól.
A Centre for Economics and Business Research (CEBR) nevű vezető londoni gazdaságelemző csoport nemrég kiadott új prognózisában azt jósolta, hogy a londoni City bankosai az idei év után összesen hatmilliárd font (1800 milliárd forint) jutalmat vehetnek fel, 50 százalékkal többet mint tavaly.
A brit kormány azonban már korábban közölte, hogy hamarosan a banki ágazat egészére érvényes, külön törvényt alkot a prémiumok szabályozásáról. Az elképzelések között szerepel, hogy bármilyen bankvezetői jutalmat több évre elosztva lehetne csak folyósítani, és lehetővé válik a kifizetések megvonása, ha a prémiumot a hosszú távú teljesítmény nem indokolja.
A kormány megbízásából nemrég elkészült egy szakértői javaslatcsomag is, amely szerint a brit bankoknak a jövőben nyilvánosságra kellene hozniuk, hogy hány felső vezetőjük keres évi egymillió fontot, vagy annál többet.
Nyilvánosságra hoznák a banki csúcsbéreket
Idén is dúskálni fognak a bankárok
Több az év végi juttatás, de kevesebben kapják
MTI