Az idei év komoly vírustámadásokkal indult a cybertérben, aminek az év első heteiben több magyar vállalat esett áldozatául. A vírus a fertőzött számítógépen, illetve azzal hálózati kapcsolatban álló más gépeken, akár szervereken található fájlokat titkosítja, s a magas biztonsági szintű titkosítás feloldásáért „váltságdíjat” követelnek a cégektől. Ugyanakkor – hívja fel a figyelmet a Noreg - a fizetés sem jelent 100 százalékos garanciát arra, hogy a vállalat visszanyeri a működéséhez elengedhetetlenül szükséges információkat.
A „zsaroló” vírusok (ransomware) általában spamként vagy számítógépes féregként érkeznek a felhasználó gépére, ahol titkosítja a fájlokat, majd erről tájékoztatást is küld. Ebben a tájékoztatásban aztán jelzi a követeléseit: leggyakrabban 500 dollár körüli összeget kérnek a zsarolók a titkosítás feloldásáért.
„A vírus ugyan eltávolítható, de az állományok nem nyerhetők vissza. Miközben a titkosítás feloldására nincs túl sok esély, maga a támadás megelőzhető. Vállalati környezetben hasznos lehet, ha számos biztonsági beállítást központilag kényszerítenek ki, így a felhasználók nem tudják megkerülni azokat” – mondta Kovács Tamás, a Noreg műszaki igazgatója.
Az alapvető biztonsági beállítások (mindig friss antivírus program, az operációs rendszer és a böngésző automatikus frissítése, erős jelszavak, pop-up ablakok blokkolása, csak megbízható szoftverek letöltése) mellett a Noreg azt javasolja, hogy soha ne nyissuk meg kéretlen emailek csatolmányait, s hasonlóan fontos, hogy az okostelefonokon, tableteken is hasonló biztonsági beállításokat alkalmazunk, mint számítógépén. Ez egyrészt a gépek közötti kapcsolat miatt lehet problémás, ráadásul a mindennapos használat során egyre inkább ezeken tároljuk személyes adatainkat, így ha ezeket titkosítja egy vírus, az igen komoly gondot okozhat.
A vállalatok számára létfontosságú fájlok esetén egyébként is javasolt biztonsági másolatokat készíteni. Egy ilyen támadás után ezek segítségével visszaállíthatóak a titkosított fájlok korábbi változatai.