A Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint a munkanélküliségi ráta 10,8 százalékra csökkent 2011. második negyedévében az első negyedévi 11,6 százalékról és az egy évvel korábbi 11,1 százalékról. A 15-74 éves foglalkoztatottak létszáma 3 millió 809 ezer fő volt, az első negyedévinél 76 ezerrel, az egy évvel korábbinál 30 ezerrel több, a munkanélküliek száma a második negyedévben 461 ezerre csökkent, ami az első negyedévinél 29 ezerrel, az egy évvel korábbinál 13 ezerrel kevesebb.
A miniszterelnök szóvivője azt mondta, hogy a foglalkoztatottak számának bővülése köszönhető az új, arányos, a munkavégzést támogató adórendszernek, és az országba sorra érkező munkahelyteremtő beruházásoknak is.
A kormány feladata, hogy a foglalkoztatáshoz szükséges jogi környezetet megteremtse, ebbe a folyamatba illeszkedik az új munka törvénykönyvének őszre tervezett elfogadása is - folytatta Szijjártó Péter, rámutatva, hogy az új munka törvénykönyve egyszerre kell, hogy szolgálja a foglalkoztatottság növelését és a munkanélküliség csökkentését.
Lesz munka a segély helyett?
A nyilvánosság rendelkezésére álló tervezethez - amelyet konzultációs munkaanyagnak nevezett - a szóvivő tájékoztatása szerint eddig is sok észrevétel érkezett, ezeket a nemzetgazdasági tárca megfontolja, majd ezt követően terjeszti a kormány elé javaslatát.
Szijjártó Péter leszögezte, hogy a biztos pontok között a szociális konzultáció eredményeképpen ott lesz a védett kor intézménye, és kiemelte, hogy olyan jogi környezetet kell teremteni, hogy a rászorulók számára segély helyett munkalehetőséget biztosíthasson az állam. A szóvivő emlékeztetett arra is, hogy a Fidesz-frakció nyilvánvalóvá tette: csak olyan szabályozást támogat, amely lehetővé teszi a szülési szabadságról visszatérő anyák és a munkanélküliek munkaerőpiacra való visszatérését.
Szijjártó kijelentette, hogy az új munka törvénykönyve mind a munkavállalók, mind a munkaadók érdekeit figyelembe fogja venni.
A szakszervezetek szerint a munkavállalóknak hátrányos a tervezet
A LIGA Szakszervezetek értékelése szerint szinte nincs az új Munka törvénykönyve tervezetének olyan szakasza, amely ha apró eltérésként is, de ne hátrányosan érintené a munkavállalókat.
A LIGA szerint a javaslat koncepcionálisan megváltoztatja a szabályozási szemléletet: több garanciális elem elveszíti garanciális jellegét, mivel azoktól a kollektív szerződésben vagy a felek megállapodásában el lehet térni a munkavállalók hátrányára is, miközben a hatályos szabályok csak a munkavállalók javára való eltérést engedik. További részletek>>
MTI, Privátbankár