Az odafigyelést más a bevásárlásnál érdemes elkezdeni. Az étkezéshez, ételkészítéshez vásárolt alapanyagokat, élelmiszereket mindig megbízható helyről, üzletben, piacon szerezzük be. Még zöldséget és édességet se vásároljunk ellenőrizetlen helyen, alkalmi árustól - olvasható a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében. Egy üzlet esetében is kételyeket ébreszthet ugyanakkor, ha már ránézésre sem megfelelő a bolt tisztasága, az árutárolás rendje, az eladók ruházata.
A közlemény szerint egy szabályos csomagoláson magyar nyelven fel van tüntetve a termék neve, gyártója vagy forgalmazója, a minőség-megőrzési vagy fogyaszthatósági ideje, összetétele, tömege és a tároláshoz javasolt körülmények. Aki allergiás valamilyen élelmiszer-összetevőre, vagy adalékanyagra, különös gonddal olvassa el az összetételt - tanácsolja a MÉBiH.
Vásárláskor mindig figyeljünk a termékek minőség-megőrzési, ill. fogyaszthatósági idejére, a csomagolás épségére. Lejárt, sérült csomagolású készítményt ne vásároljunk meg. Hűtendő terméket csak akkor vegyünk, ha azt tényleg hűtőtérben tárolják. Mélyhűtött termékeknél azok csomagolását is figyeljük, ha belül zúzmarás, a termék tömbbé fagyott benne, inkább ne vegyük meg. A közlemény szerint fontos, hogy mindig a hűtendő terméket vegyük meg legutoljára, és mielőbb vigyük haza, lehetőség szerint pedig használjunk hűtőzacskót.
A hazavitt hűtendő termékek mielőbb kerüljenek a fagyasztóba, vagy a hűtőszekrénybe. A hűtőszekrény hőfokát rendszeresen ellenőrizzük! Akkor hatásos a hűtés, ha a húsokat, tejet 5 fok alatt tudjuk tárolni, a zöldségek, gyümölcsök számára azonban az ennél magasabb (10-15 C fokos) tárolási hőmérséklet előnyösebb. A nyers darált húst még a vásárlás napján készítsük el, minél tovább tároljuk, annál veszélyesebb lehet!
A közlemény szerint a tojás frissességét otthon is ellenőrizhetjük vízbemerítéssel, a friss tojás ugyanis lesüllyed, az állott tojás azonban a víz felszínén lebeg. Ezeket egyenként törjük fel és ellenőrizzük: ha a fehérje zavaros, a sárgája elfolyósodott, vagy színe, szaga nem a szokásos, ne használjuk fel! |
A zöldséget, gyümölcsöt alaposan mossuk meg: javasolt két percig tiszta vízben áztatni, aztán szűrőedényben erős vízsugárral átmosni. Az ételkészítés egyes fázisai között mossunk mi magunk is kezet. Az ételeket, főleg ha húst, tojást tartalmaznak, jól süssük-főzzük át! A sütés-főzés elpusztítja a baktériumokat, vírusokat. A megmaradt ételt minél hamarabb hűtsük le, mert néhány órányi szobahőmérsékleten tárolás már veszélyes lehet. Felhasználás előtt forrósítsuk át újra az ételt, nem elég csak megmelegíteni, az ételmaradékban a baktériumok ugyanis már elszaporodhattak - olvasható a MÉBiH közleményében.
Bízhatunk a magyar élelmiszerben
Hamis olívaolaj: elárulták a márkákat
Hiperaktivitást okoznak az ételszínezékek?
Még hiányzik a polcokról a klónozott hús
Privátbankár