2009. január és szeptember között 2,5 millió külföldi vendég 7,3 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek és a vendégéjszakák száma egyformán 11%-kal csökkent 2008 azonos időszakához képest. Németország, Lengyelország, Olaszország, Románia, Hollandia, Egyesült Államok, Franciaország esetében visszaesés volt a vendégéjszakák számában, Nagy-Britannia tekintetében jelentős, 25%-os volt a csökkenés az elmúlt évi emelkedést követően. Az Egyesült Államokból érkező vendégek 26%-kal kevesebb éjszakát töltöttek el a hazai kereskedelmi szálláshelyeken.
Hét küldő ország – Ausztria, Csehország, Szlovákia, Kína, Finnország, Izrael, Svájc –, valamint a kis súlyt képviselő Afrika esetében bővült a vendégforgalom. Legnagyobb mértékben a szlovák állampolgárok által eltöltött vendégéjszakák száma nőtt (31%-kal). A külföldivendég-forgalom 77%-át realizáló szállodákban minden kategóriában mérséklődött az eltöltött éjszakák száma.
Az időszak folyamán a kereskedelmi szálláshelyek 3058 ezer belföldi vendéget és 7608 ezer belföldivendég-éjszakát jelentettek, a vendégek és az éjszakák száma egyaránt 6%-kal csökkent. A belföldivendég-forgalom 59%-át fogadó szállodákban 7%-kal csökkent az éjszakák száma az előző év azonos időszakához viszonyítva. A vendégek körében népszerű – a vendégéjszakák 14%-át regisztráló – panziók esetében 13%-os elmaradás következett be.
A kereskedelmi szálláshelyekre érkező vendégek többsége egyénileg foglalta le szállását, mindössze 26%-uk utazási irodák által, az elektronikus úton bonyolított szállásfoglalások aránya pedig 29% volt. |
Az év első kilenc hónapjában a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 44%-os volt, ezen belül az ötcsillagos szállodák 54, a négycsillagos házak pedig 49%-os foglaltságot értek el. 2009. január–szeptemberben a legnagyobb kihasználtsági arány a gyógyszállodák esetében figyelhető meg (58%), bár kapacitáskihasználtságuk 5 százalékponttal maradt el a 2008-ban mért szinttől. A Balatonon és Budapesten eltöltött vendégéjszakák száma az első kilenc hónap során 8, illetve 13%-kal volt kevesebb, mint az előző évben. A vendégforgalom visszaesése a Közép-Dunántúl kivételével valamennyi turisztikai régiót jellemezte.
A kereskedelmi szálláshelyek összesen 172 milliárd forint bruttó árbevételt értek el 2009. január–szeptemberben, ezen belül a szállásdíjbevétel 101 milliárd forint volt. A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 15 003 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) pedig 6659 forint, 2008-ban ugyanezek a mutatók 14 813, illetve 7427 forintot tettek ki.
Szállodák: 5 négyzetméter ágyanként
A válság ellenére jó volt a szezon a Balatonnál
Turizmus: a spanyolok nagyot buktak
A magyarok ötöde tehette meg, hogy utazik
Vendégéjszakák: várat magára a trendforduló
Privátbankár