Az államtitkár szerint az ÚSZT valódi lehetőséget teremt a vállalkozások számára, az új rendszer növeli a vállalkozások pályázati önállóságát, a nyertesek az eddigieknél gyorsabban, egyszerűbben jutnak hozzá a támogatáshoz.
Molnár Ágnes elmondta, hogy havonta átlagosan 66 milliárd forintot utalnak a kedvezményezetteknek, ami háromszorosa a 2010 június előtti időszaknak. Az elmúlt tizenegy hónapban 727 milliárd forint uniós támogatást jutott el a nyertesekhez, szemben a megelőző negyvenegy hónap 940 milliárd forintos kifizetéseivel.
Az uniós források mellett felgyorsultak a kifizetések a vállalkozók befizetéseiből és az állami hozzájárulásból képződő Innovációs Alapból is, miután átvilágítottak 3.531 átvett szerződést, és a felülvizsgálatot követően előnyben részesültek a forráshiányra érzékenyebb kis- és középvállalkozások. Március óta 2,407 milliárd forintot fizettek ki az Innovációs Alapból - mondta Molnár Ágnes.
A fejlesztéspolitika átalakulásának eredményeként értékelte az államtitkár, hogy a legtöbb pályázatot, 1.132 jelentkezést a Vállalkozásfejlesztési Programra adták be. Ezen belül kiugróan magas az érdeklődés a mikro-, kis- és középvállalkozások technológia-fejlesztése iránt, erre a pályázatra március 1-je és május 11-e között 686 pályázat érkezett 7,7 milliárd forint támogatásra. Az Új Széchenyi Tervben eddig 85 pályázat nyert 3,5 milliárd forint támogatást, ebből 45 pályázat vállalkozásfejlesztési projektet érint. Az új pályázati rendszer gyorsaságát, hatékonyságát mutatja, hogy már pozitív döntések születtek a március elsejétől megnyílt kombinált mikrohitelek esetében is - hangsúlyozta az államtitkár.
Molnár Ágnes kiemelte: a kormány feladatának tekinti, hogy a még rendelkezésre álló forrásokat az ország érdekében használja fel, ezért a megújított fejlesztéspolitikában lehetőség van egységes, átfogó stratégia mentén kihelyezni a támogatásokat az egyszerű, átlátható pályázati rendszerben.
MTI