A lakosságot és a kisfogyasztókat földgázzal ellátó úgynevezett egyetemes szolgáltatók árának változását negyedévente kérhetik az ilyen szolgáltatók; a kérelmezett ár viszont nem haladhatja meg azt a maximális árat, amelyet a jogszabályban rögzített képlet alapján a Magyar Energia Hivatal kiszámol.
Ez azt jelenti, hogy sem a hivatalnak, de még a kormánynak sincs lehetősége az árváltozás mértékét befolyásolni. Szakértők szerint ehhez ugyanis nem lenne elég az ezzel kapcsolatos rendeletet módosítani, szükség lenne törvénymódosításra is.
Bajnai Gordon bizalma töretlen Matos Zoltánban, a Magyar Energia Hivatal (MEH) elnökében; a kormányfő ugyanakkor elvárja a hivataltól, hogy a szolgáltatók indokolatlanul ne emelhessék a gáz árát - közölte Szollár Domokos pénteken az MTI-vel. |
A földgáz-piac 2009 óta teljesen liberalizált, szabadon választható, hogy a fogyasztó kitől vásárol. A lakosság és július elsejéig még a kisfogyasztók választhatnak egyetemes szolgáltatót, akinek árát a Magyar Energia Hivatal a fenti módon ellenőrzi. A szabadpiacon az ár alku tárgya, de a lakosság ezen a piacon igen rossz alkupozícióban van. A szolgáltatónak fajlagosan jelentősen nagyobb a költsége egy adott háztartásra számítva, mint egy egyenletes fogyasztású nagyfogyasztó esetében. Ezért a kisfogyasztók esetében értelemszerűen magasabb árat kér.
Mivel a maximális árat a jogszabály alapján ki lehet kiszámolni, a szolgáltatók eddig a saját kalkulációjuk alapján rendre a maximális ár alatti árváltozási kérelmet adtak be a hivatalhoz. |
A szolgáltató a hivatal által számított maximális árnál magasabbat, de jóval alacsonyabbat is benyújthat. Ebben az esetben a Magyar Energia Hivatal ármegállapító eljárást indít, és megvizsgálja minden egyes árelem költségtételét.
Gáz: köbméterenként 16 forintot kellene emelni
Gázár: nincs ok az emelésre, váltsák le a hivatal elnökét Gáz: ha áprilisban nem emelnek, júliusban fognak
A tavaszi gázáremelés csak híresztelés
Elkerülhetetlen a tavaszi gázáremelés?
MSZP: tűrhetetlen, amit a gázárral csinálnak!
MTI