Ohioban és Indianában gyémántok, aranyrögök és ezüstdarabok kémiai elemzése során a kutatók azt találták, hogy a drága anyagok eredetileg Kanadából származnak. A tudósok arra keresték a választ, hogy kerültek el az anyagok eredeti helyükről.
"Ohio-államban sem arany-, sem ezüstbányák nincsenek, bőven akad viszont belőlük Kanadában" - hangsúlyozta Allen West nyugalmazott geofizikus, a kutatás egyik résztvevője. A felfedezés egybecseng West és kollégái elméletével, amely szerint nagyjából 12.900 évvel ezelőtt Kanada keleti részén lévő gleccserek és jégmezők fölött egy 3 mérföld (mintegy 4,8 kilométer) átmérőjű üstökös robbant fel, aminek következtében az emberek és az állatok tömegesen pusztultak el.
"Ez a robbanás erejét tekintve tízezer Tunguz-katasztrófának felel meg - mondta Allen West, utalva az egy évszázaddal ezelőtti szibériai eseményekre, melynek során egy darabjaira hulló meteoritnak tulajdonítottt robbanás hatalmas krátert hozott létre, letarolva a környék erdőit. A robbanás ereje kaphatta fel a gyémántokat, nemesfémeket, vagy az is elképzelhető, hogy a gleccserek megolvadó vize szállíthatta őket délre. Az "arany- és gyémánteső" hónapokon át tartott, s a drágakövek tonnaszám hullottak az égből.
"Némely drágakődarabok aprók voltak, az állatok akár be is lélegezhették őket. Ám voltak nagyobbak is, amelyek a robbanás után néhány másodperccel jégesőként záporoztak a Földre. Ezek akár sérülést is okozhattak annak, akit eltaláltak" - magyarázta Allen West. A felrobbanó üstökös égő darabjai lángba borították az erdőket. A robbanások okozta hőhullámok végigsöpörtek Észak-Amerika füves pampáin, megperzselték az állatok bundáját és az emberek ruháit.
Allen West és kollégái szerint az üstökös okozhatta a mamutok és masztodonok kihalását Észak-Amerikában, ahogy a kőkorszaki Clovis-kultúra eltűnését is.Az új-mexikói Clovis mellett talált leletek alapján elnevezett törzsek 13.000 évvel ezelőtt jelentek meg a térségben, s nem sokkal később nyomuk veszett. A sorozatos robbanások miatt óriási mennyiségű édesvíz került az Atlanti-óceánba, ami váratlan globális lehűlést okozott. A jelenséget fiatal driász-periódusnak nevezik.
Ken Tankersley, a Cincinnati Egyetem antropológusa, a kutatás résztvevője elmondta: a fellelt bizonyítékok alapján elképzelhető, hogy a legutóbbi jégkorszak végén bekövetkezett klímaváltozást egy katasztrófa okozta.
Allen West azonban óvatosságra int a végkövetkeztetéseket illetően, annak ellenére, hogy az Ohio- és Indiana-államban talált leletek összecsengenek az üstökös-elmélettel, amely szerint egy égi vándor az utolsó jégkorszak alatt "látogatta" meg bolygónkat. "Még igen messze vagyunk attól, hogy kategorikusan kijelenthessük: ezeket a leleteket azért találtuk ott, ahol találtuk, mert bizonyos események megtörténtek. A dolgok összeillenek, ám még nagy munka vár ránk, amíg be tudjuk bizonyítani a közvetlen kapcsolatot" - hangsúlyozta Allen West geofizikus.
Kifog rajtunk az evolúció
"Elszállnak" az anyák, ha gyerekük mosolyog
Áramtermelő Anakonda: a kérdés az, meddig bírja
A nők nem szívesen lesznek kísérleti nyulak
Fény derült a Merkúr nagy titkára
Hajtóvadászat indul a földönkívüliek után
LiveScience