"A magas jövedelmű országok 10 és 20 dollár közötti árat fizetnek majd egy adagért, a közepes bevételű országok körülbelül ennek a felét, míg a szegény országok ennek is a felét" - mondta Marie-Paule Kieny, a szervezet oltási szakértője. "Ezek persze nem pontos számok, csak a nagyságrendet érzékeltetik" - tette hozzá a WHO hírlevelében közzétett interjúban.
"Egyetértünk abban, hogy a vakcina első adagjai szeptemberben már a kormányok rendelkezésére állnak majd." A lefedettség - vagyis a lakosság beoltása - azonban nem lesz teljes, "s ez nem csak a fejlődő országokra vonatkozik" - figyelmeztetett Kieny. Ugyanakkor azzal nyugtatott, hogy "nem kell mániákusan ragaszkodni az oltáshoz". "Léteznek más óvintézkedések is, mint például a személyek közötti elővigyázatos távolságtartás, az iskolák bezárása, a lakosság nagy létszámú csoportosulásainak elkerülése, az antibiotikumok és a személyes higiénia" - sorolta.
Az északi félteke országai jelenleg készülnek fel a télre, amely kedvező feltételeket teremt ahhoz, hogy továbbterjedjen a H1N1-es vírus. Az új influenza eddig világszerte 2185 halálos áldozatot követelt. |
Mint hangsúlyozta, a világszervezet megpróbálja a lehető legtöbb vakcinához hozzásegíteni az országokat, "hogy legalább az egészségügyi rendszerük működőképességét fenn tudják tartani", előnyben részesítve az egészségügyi személyzet beoltását. Kieny egyúttal reményét fejezte ki, hogy "még ha mutálódik is az új influenza vírusa", a mostanra kifejlesztett vakcina "megfelelő védelmet nyújt majd" ellene.
A szupervírust megúszhatjuk, a H1N1-et nem
Új influenza: jól haladnak a hazai emberkísérletek
Sorbanállás oltásért: kit kell előreengednünk?
Influenza-futam: ki ad oltást 1 milliárd embernek?
MTI