A japán kutatók álal lefolytatott vizsgálat során csaknem húszezer önkéntes nő és férfi sorsát követték öt éven keresztül, akiknek vérében magasnak találták a "rossz" - LDL - koleszterin szintjét. Ez az érelmeszesedés egyik kockázati tényezője. A vizsgált személyek koleszterincsökkentő gyógyszert szedtek, de a csoport egyik fele, csaknem tízezer ember ezen kívül olyan kapszulát is kapott, amely a halhúsból származó, EPA jelzésű, többszörösen telítetlen zsírsavat tartalmazta.
Az adatok korábbi értékelése egyértelműen bizonyította, hogy az EPA-kapszula rendszeres alkalmazása esetén sokkal ritkábban fordult elő szívinfarktus - és általában érrendszeri betegség -, mint abban a csoportban, amelynek tagjai ilyen készítményt nem szedtek. Tanaka Kortaro és munkatársai megállapították, hogy az EPA-kapszulát szedők, illetve az ilyen kezelésben nem részesülők között a szélütés azonos gyakorisággal fordult elő.
Nagy különbség volt viszont annak a csaknem félezer betegnek a sorsában, akiknek már a korábbiakban volt agyi katasztrófája. Itt egyértelműen kiderült, hogy a többszörösen telítetlen zsírsavat tartalmazó kapszula szorgalmas szedése 20 százalékkal csökkentette a súlyos esemény ismétlődésének kockázatát.
A kutatók szerint ez a 98 százalékos tisztaságban omega-3 zsírsavat tartalmazó EPA-kapszula hatása. Korábbi kutatások már igazolták a halhúskivonatból készült gyógyszerek szívvédő hatását, de ezekben többféle hatóanyag is található. Az EPA-kapszula eredményessége alapján valószinű, hogy az ezek az eredmények is az omega-3-nak voltak köszönhetők.
Az EPA pontos hatásmódja egyelőre nem ismert, de a kedvező hatásban szerepet játszhat, hogy csökkenti a "rossz" koleszterin vérszintjét és gátolja az érelmeszesedés alapján képező, lassú gyulladást, illetve a véralvadást. A kérdés tisztázása további vizsgálatokat igényel.
A szemünk a vörösborra szavazna
A nők nem szívesen lesznek kísérleti nyulak
Hétköznapi vészhelyzet: szívbaj nélkül kiütnek
Tényleg érdemes megszívlelni a diétát
Könyörtelen szívbaj: tünet nélkül is támadhat
MTI