A lap a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) adataira hivatkozva készítette el összeállítását.
Mire költi a kamara a pénzt?
A lap felidézte: a 2012-ben bevezetett regisztráció óta évente kötelező díjat az önkéntes kamarai tagok esetén a tagdíjból vonják le, az újonnan alakuló vállalkozásoknak pedig a bejegyzésüket követő 5 napon belül kell megfizetniük a székhely szerint illetékes területi kereskedelmi és iparkamaránál. A hozzájárulásból kamarák a többi között szakmai eseményeket, partnerközvetítést, gazdasági adatgyűjtést, pályázatfigyelést végeznek a hitelhez jutási lehetőségekről tájékoztatják a vállalkozásokat.
Nem könnyű tisztán látni, de valószínűleg ez jó eredmény
Dunai Péter, az MKIK főtitkára a Világgazdaságnak azt mondta: becsléseik szerint mintegy 600 ezer valóban működő cég lehet Magyarországon az élelmiszeripari és mezőgazdasági vállalkozásokat nem számítva, ezért az 555 ezer befizető jó eredménynek számít.
Hozzátette azonban: ami a hozzájárulásokat illeti, még a 2012-es év sincs lezárva, ráadásul aki például 2014-ben fizette be a 2013-as hozzájárulást is, azt a rendszer a tavalyelőtti statisztikához számította, így az adatok folyamatosan változnak. Annál is inkább, hiszen a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által 2014-ben kezdeményezett több tízezer behajtás egy része jelenleg is zajlik - tette hozzá.
Ha tudja, hogy sáros, ne várja meg a behajtót!
A NAV júliusi közlése szerint, 2012-től 2014 közepéig 6349 eljárás eredményeként 53 millió forint hátralékot tudott behajtani a hatóság (a kamarai hozzájárulás a jogszabályok szerint köztartozásnak minősül).
Aki tudja, hogy van elmaradása, az inkább fizesse be: a behajtás drágább mulatság. A NAV ugyanis a behajtási eljárás lefolytatásáért az eljárás megindításakor 5 ezer forint összegű végrehajtási költségátalányt számít fel, s hasonló összegű újabb költségátalány kerül felszámításra végrehajtási költségként akkor is, amikor helyszíni eljárás keretében szedik be a tartozást.