A hideg vízsugár alá tartott paradicsomról számos potenciálisan veszélyes baktérium eltávolítható. Az apró élőlények egy része azonban ellenáll a hideg zuhanynak - úgy is mondhatnánk, jó erősen kapaszkodnak. Ez vezethet akár a szalmonella vagy az E. coli fertőzés elterjedéséhez is.
Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerügyi hivatal (FDA) jelenleg 383 szalmonellás megbetegedésről tud, melyek 30 állam területén fordulnak elő. Az első megbetegedést április 10-én jelentették – az azóta elvégzett vizsgálatok során kiderült, hogy fertőzött paradicsomok okozzák a sorozatos fertőződéseket (ahogy erről korábban beszámoltunk). Az FDA mindeddig nem tudta beazonosítani az érintett paradicsomok pontos származási helyét.
Még ha meg is lenne a „fészek”, akkor is számos vizsgálatra lenne szükség az igazi kiváltó okok meghatározásához. A fertőzés származhat szennyezett talajból, öntözővízből, trágyából, vadon élő élőlényektől vagy akár a farmon dolgozóktól is.
A zöldségek és gyümölcsök felszínén megtalálható baktériumok egy része hideg vizes öblítéssel eltávolítható – mondta el Brendan Niemira mikrobiológus. „Sajnálatos módon azonban a mosás nem távolítja el az összeset – ez pedig gondot jelenthet. Ha a baktériumok nagyon erősen tapadnak, vagy egy szorosan összefüggő közösséget - úgynevezett biofilmet - képeznek, akkor meglehetősen nehéz tőlük megszabadulni.”
A durva felületek, mint például a sárgadinnye vagy a spenót felszíne, számos zugot, hasadékot, kapaszkodót és búvóhelyet jelentenek a baktériumok számára. A paradicsom azonban sokkal simább felületű, bár vannak felszínén olyan mikroméretű pórusok, amelyek a baktériumok malmára hajtják a vizet. A durvább felületű zöldségeket, gyümölcsöket tehát sokkal erőteljesebben kell csutakolni – gondolhatnánk. Niemira azonban arra is figyelmeztet: a túl durva sikálással kidörzsölhetjük, megsérthetjük a növények hasznos külső védőrétegét is.
Ha a gyümölcs vagy zöldség megsérül, könnyen megromolhat, miközben elszaporodnak benne az ilyenkor kialakuló baktériumok. Bár ezek rendszerint nem veszélyesek az emberi szervezetre, kialakíthatják azokat a körülményeket, amik már kedveznek az olyan kórokozóknak, mint például a szalmonella.
A biztonságos táplálkozás érdekében az FDA néhány tanácsot fogalmazott meg a zöldségek és gyümölcsök megfelelő kezelésével kapcsolatban. Ezek szerint kezeljük őket mindig óvatosan, hogy minimálisra csökkentsük a sérülés veszélyét. Hideg víz alá tartva mossuk meg a zöldségeket, gyümölcsöket, majd utána töröljük is szárazra őket. A hűvös helyen történő tárolást igénylő növényeket tartsuk a hűtőben; a javasolt hőmérséklet legfeljebb 40 Fahrenheit, azaz kb. 5 Celsius fokos. Az FDA ezen kívül azt javasolja, hogy azokat a gyümölcsöket és zöldségeket, amelyek már látszatra sem frissek, inkább dobjuk ki, ne fogyasszuk el őket.
Rettegnek a nyers paradicsomtól Amerikában
Ellenőrzött evolúció - és eljön az édes paradicsom
Mivel etetnek minket a sztárok? Ételfutár-teszt
Fogyasztás, fagyasztás - tippek hőség idejére
Az élelmiszerválság jó indok a génmódosításra
Kampány a gyümölcsfogyasztás növelésért
LiveScience