Magyarországon több vállalkozás is foglalkozik gázmotorok gyártásával, összeszerelésével, illetve fejlesztésével. A jellemzően a kis- és közepes vállalatok köréből kikerülő cégek elsősorban háztartási méretű kiserőműveket fejlesztenek és gyártanak, amelyek a fűtési megoldások tekintetében akár a lakossági fogyasztóknak is megtérülő alternatívát jelenthetnek. Az egységek megfelelő tervezés mellett a társasházak és lakóparkok hőigényeihez méretezhetőek, a villamos energiát pedig a napelemes rendszerekhez hasonlóan, szaldós elszámolással értékesíthetnék az üzemeltető közösségek.
Miért jobb, mint egy kazán?
„Magyarországnak elsősorban a gázmotoros erőművek kazánkiváltó szerepe lehet az ismételt felfutás egyik katalizátora. Évente mintegy 130 ezer kazán talál gazdára hazánkban, ugyanakkor a háztartási méretű gázmotoros egységek iránti kereslet jelenleg alig pár tíz darab évente, ami hatalmas meglévő potenciált jelent” – mutat rá Rudolf Viktor, a Magyar Kapcsolt Energia Társaság elnöke. Az elemzés 2020-ra mintegy 300 darab háztartási méretű rendszert prognosztizál hazánkban, míg 2030-ra, elsősorban a felfutó piac miatt egyre kedvezőbbé váló árak miatt, reálisan már 22 ezer darabos állománnyal számol.
Előbb megtérül, mint a napelem
A rendszerek működésének hő- és áramtermelés párhuzamossága miatt lakossági felhasználásra a gázmotorok ésszerűbb megoldást kínálhatnak például a napelem-napkollektor párosnál is. Amíg ezek megtérülése egyenként 12-15 év körül alakul, a mini gázmotoros egységek a kiemelkedő hatásfokuknak és az üzemeltetői áramköltségekre gyakorolt pozitív hatásuknak köszönhetően 7-10 fűtési szezon alatt – évi mintegy 3500-4000 óra üzemidő mellett – visszahozhatják a beruházási költségeket.
El lehet adni a felesleget
A hazai gyártású berendezések élettartama eléri a 120-130 ezer üzemórát, ami 25-30 évnyi működést jelent. Ez eléri a csak hőigények kielégítésére használható kazánok élettartamát. Ott lehet igazán hatékony egy-egy háztartási méretű gázmotor üzemeltetése, ahol a hőoldali kapacitásokat elsősorban a téli hónapok fűtési igényére méretezik. A fűtés és a meleg víz előállítása közben termelt villamos energiát a hálózat számára értékesíthetik a felhasználók a megújuló energiaforrások esetében már elterjedt szaldós elszámolás mentén, ad-vesz mér ők segítségével.
Amivel még itthon baj van
A kapcsolt technológia lakossági elterjedéséhez azonban elengedhetetlen a hazai szabályozási környezet megfelelő finomhangolása. Jelenleg ugyanis nem megoldható az, hogy egy társasház több lakója almérőkre lebontva élhessen az áramtermelés nyújtotta előnyökkel, vagy egy-egy önkormányzat több különálló épületének villamos energia fogyasztása legyen ilyen módon biztosítható. „Mindenképpen érdemes lenne megfontolni, hogy a jogszabályok lehetővé tegyék a megosztott elszámolást. Ez technikailag kivitelezhető" - mondja Rudolf Viktor.