A magyar cégek közel 11,7 százalékát érinti jelenleg valamilyen működést befolyásoló negatív esemény - derül ki a PartnerControll üzleti döntéstámogató szolgáltató online rendszeréből. "Negatív esemény" alatt a felszámolási, végelszámolási és csődeljárásokat értendőek. De ide tartoznak még például a cégműködéstől való eltiltás, cégbejegyzéssel kapcsolatos peres eljárások, vagyonrendezési eljárások, azaz minden olyan esemény, ami a cég működését befolyásolja.
Az ilyen súlyos negatív eseményeken kívül intő jelek lehetnek egy cég kockázatosságával kapcsolatban az úgynevezett egyéb negatív események is. Ez alatt a bírósági végrehajtásokat, NAV bejegyzéseket, munkaügyi jogsértéseket, Széchenyi kártyás tartozásokat értjük. A működést nem befolyásoló, egyéb negatív események jelenleg a cégek 20,7 százalékát érintik. Ezek ugyan közvetlenül nem befolyásolják a cégek működését, de a hatóságok felé történő fegyelmezetlenség alapján nagyobb az esélye a nem és/vagy késve fizetésnek.
KISKAPU NAGY ÖNGÓLLAL? Kiskapuk: felszámolás után jön a nagy comeback |
Ennek az információnak a birtokában már érdemes szigorúbb fizetési feltételeket szabni, előleget kérni teljesítés előtt. A munkaügyi bírságok ismerete abban az esetben is hasznos lehet, ha magánszemélyként munkahelyet keresünk (a PartnerControll ezeket az adatokat is gyűjti).
Az adóhatóság adóslistájának június 30-ai állapota szerint 2015 cég szerepel a 100 millió forintot meghaladó adótartozású vállalkozások listáján. Ebből a több mint 2000 cégből csupán 331 nincs felszámolás alatt, ami azt jelenti, hogy a legtöbb cégnél a NAV is nehezen, vagy egyáltalán nem fog pénzéhez jutni, nem is beszélve azokról a cégekről, akiknek a nagy adós vállalkozások tartoznak. Egy NAV-tartozás is intő jel lehet arra, hogy egy cég fizetési problémákkal küzd, még akkor is, ha nincs ellene felszámolás. Nagy valószínűséggel hamarosan cégbezárásra is lehet majd számítani, és a hitelezők elbúcsúzhatnak pénzüktől.
Persze egy cégről nemcsak negatív információk tudhatóak meg. A céginformációs szolgáltatók ma már jelzik a kifogástalan pedigrét (köztartozás-mentes, minősített adózó). Ezek mellett a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság is "megdicsérhet" egy-egy vállalkozást. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság azoknak a cégeknek ad pozitív minősítést, amelyeknél három országos vizsgálati program során sem talál semmilyen rendellenességet, és a megelőző egy évben nem alkalmazott velük szemben szankciót, illetve nem volt megalapozott panasz ellenük. A listán jelenleg 450 hazai kkv szerepel.
Sajnos ma a magyar cégekről kevés jó mondható el, a PartnerControll adatbázisa szerint csupán 5,4%-uknál van valamilyen pozitív bejegyzés. Egy "pozitív" cégista összeállítása azért is kívánatos lenne, mert előmozdítaná a céges kapcsolatokat, és a vállalkozások közti bizalmatlanságon is javíthatna valamit.
Privátbankár - Zsiborás Gergő