A tanulmány vezető szerzője, Kira Birditt és a Michigani Egyetem más munkatársai azt vizsgálták, hogy a házastárssal, gyerekekkel, illetve barátokkal kapcsolatos negatív vélekedések hogyan változnak az évek folyamán. A kutatás több korcsoportra is kiterjedt, így külön vizsgálták a fiatal felnőttek (20-39 év közöttiek), a középkorúak (40-59 év közöttiek) és az idősebbek (60 év felettiek) kapcsolatokban tanúsított megnyilvánulásait.
A megkérdezést kétszer, 1992-ben és 2005-ben végezték el. A 800 válaszadónak a 2005-ös felmérésben azt is meg kellett jelölniük, hogy válaszaik ugyanazon házastársra, gyermekre, illetve barátra vonatkoznak-e, mint a korábbi kutatás során.
A kutatásban résztvevőknek osztályozniuk kellett, mennyire értenek egyet a következő állításokkal:
- A házastársam/partnerem, gyermekem, barátom az idegeimre megy.
- A házastársam/partnerem, gyermekem, barátom túl sokat követel tőlem.
Mindegyik korosztály tagjaira egységesen jellemző volt, hogy házastársukat, illetve partnerüket ítélik meg a legnegatívabban. A rossz megítélés ráadásul az évek múlásával csak fokozódott. A vizsgálat eredményei feltehetőleg a házastárssal töltött hosszas kapcsolatra vezethetők vissza: ami egykor csak egy kis rosszallást váltott ki a másik félből, amiatt ma már lehet, hogy teljesen kiborul a bili.
A felügyelemlett feszültségnek persze lehet jó oldala is. Birditt szerint ugyanis az évek múlásával egyre közelebb kerülünk egymáshoz és egyre jobban megismerjük egymást, vagyis az is lehet, hogy csak egyre jobban ki tudjuk magunkat fejezni a másik fél felé. Más szóval elképzelhető, hogy a rosszallás csak a szoros kapcsolatok természetes velejárója.
A kutatók szerint a baráti viszonyok javulását az is okozhatja, hogy haverjainkat meg is válaszhatjuk: akivel nem jövünk ki, azzal nem kötelező kapcsolatban maradni. A szülő-gyermek viszony pedig azért változhat pozitív irányba, mert az utód felnőtté érésével a szerepek megváltoznak, a gyerek érettebbé és függetlené válik.
Összességében a legrosszabb kapcsolatokról a 20-as, 30-as éveikben lévők számoltak be. A legjobb kapcsolatrendszerrel saját bevallásuk szerint mindent egybe véve az idősebb felnőttek rendelkeznek. A kutatócsapat korábbi vizsgálatai ugyanakkor rámutattak arra, hogy az idősebbek általában kevesebb konfliktusos helyzetről számolnak be, mint fiatalabb társaik.
Az eredmény egyébként a kutatókat is meglepte. Az évek múlásával ugyanis az emberek jellemzően jobban tudnak parancsolni az érzelmeiknek és kevesebb rossz kapcsolatba bonyolódnak. Birditt szerint úgy tűnik, ez azonban a kapcsolat jellegétől is függ. Míg ugyanis az évek múlásával a partneri kapcsolatok megítélése egyre rosszabb lesz, a gyermekkel és a barátokkal fenntartott viszony egyre kevésbé válik idegesítővé.
Egymillióba fájhat a boldogító igen
Ha borul a bili: hogyan éljen túl egy házasságot?
Nem szülünk, nem házasodunk, de meghalunk
Lánykérési egyszeregy
Gyorsabban el lehet majd válni
Még mindig házasságpárti a magyar
Ne váljon el! Tönkreteszi a Földet!
LiveScience