Vágó Gábor elmondta, hogy a kormány által a devizahiteleseknek ajánlott árfolyamgátat nem tartják megoldásnak, mert az csak elodázza a problémát, ráadásul aki a mostani rekordmagas árfolyam mellett választja ezt az utat, az a piac későbbi megnyugvása esetén rosszabbul jár. Hozzátette, hogy ezzel a lépéssel a bankok továbbra is elkerülik a felelősségvállalást az "általuk kínált rossz termékekért".
Az LMP ezért azt javasolja, hogy a bankadó bevételeiből töltsenek fel egy olyan állami alapot, amelyik képes a problémát kezelni, anélkül, hogy tömegek kerülnének utcára. A politikus szerint a Nemzeti Eszközkezelő számára elkülönített kétmilliárd forintnál jóval több kell, mert ez az összeg még a kitűzött minimális célokra sem elegendő.
A párt hosszú távon szigorúbban szabályozná a banki hiteltermékeket is. Olyan konstrukciók ösztönzését javasolják, amelyek nem kötik referencia-kamatlábhoz a kamatot, és a kamatperiódust 3-5 évben rögzítik, amelyet kizárólag jogszabályban meghatározott feltételek alapján lehetne megváltoztatni. Megfontolásra érdemesnek tartják a magáncsőd intézményének létrehozását, amely a legnehezebb helyzetben lévők számára jelenthet kiutat.
A Fidesz és az MSZP egyébként eltérően vélekedik a devizahitelesek megmentésének módjáról. Míg a Fidesz az árfolyamgát igénybevételét javasolja a bajba jutottaknak, addig az MSZP szerint továbbra is a svájci frankban felvett hitelek szerződéseinek újratárgyalása jelentheti a megoldást. Részletek>>
MTI, Privátbankár