Szomolányi Katalin, a távközlési cég vállalati fenntarthatóság osztályának vezetője elmondta, hogy a teljes társadalom körében egyelőre alacsony a szakterület ismertsége, hiszen a magyar lakosság 23%-a hallotta a fenntartható fejlődés fogalmát, és csak 2-3% ismeri annak jelentését.
A megkérdezettek túlnyomó többsége nem tud említeni a fenntarthatóságban jeleskedő céget, a cégnevet említő válaszadók közül legtöbben a Magyar Telekomot jelölték meg.
Az eseményen Nárai Erzsébet, az Ipsos Média-, Reklám-, Piac- és Véleménykutató Zrt. kvalitatív kutatási igazgatója beszámolt a Magyar Telekom által megrendelt, a fenntarthatósággal kapcsolatos kutatásaikról. Mint elmondta, a legtöbben egyelőre a környezetvédelemhez társítják a fogalmat, pedig további két fogalomkör (gazdasági és társadalmi programok) is ide tartozik.
A kutatás további főbb megállapításai szerint Magyarországon az aktivitások még gyerekcipőben járnak, de érezhető pozitív előremozdulás. A munkahely szerepe a szemléletformálásban kimagasló, a vidéken élők körében erősebb a környezettudatos szemlélet, és az egyén szintjén mérsékelt aktivitás figyelhető meg. Az igazgató szerint a kommunikációban edukatív jellegű országos kampányra van szükség ahhoz, hogy a társadalom tisztában legyen a fenntartható fejlődés lehetséges üzeneteivel.
László János, a Magyar Kerékpáros Klub vezetője szerint az egyéni döntések példamutató szerepe a legfontosabb, ezért a cégeknek is itt kell elkezdeniük az aktivitásaikat. Közössége nevében együttgondolkodást kért a közlekedési fenntarthatóságról, a kommunikációban pedig javasolta, hogy tematikus szegmensekben folytatódjon a diskurzus.
Radácsi László, a Braun & Partners CSR Management ügyvezetője alapvető „rendszerváltást” sürget a fenntarthatósági témák kommunikációjában. Megfogalmazása szerint az eddigiekben nagyságrendekkel több pénzt fordítottak a cégek a termékeik kommunikációjára, így nem meglepő a fenntarthatóság fogalmának és témáinak viszonylagos ismeretlensége.
Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány munkatársa úgy fogalmazott, hogy nem a fenntarthatóság kifejezést, hanem az ezzel jellemzett cselekvés- és életformát kellene népszerűsíteni, ami legyen trendi. Barna Erika, a Kék Pont Alapítvány képviseletében pedig azt szorgalmazta, hogy legyenek további fórumok, ahol folytatható a diskurzus a fenntartható fejlődésről - olvasható a szervező Magyar Telekom közleményében.
Privátbankár