1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

KKV
Utódlások, válások "megtervezésére", családi vagyontervezésre, a vagyon megóvására is lehetőséget adhat a zárószavazásra váró új Polgári törvénykönyv. Az új Ptk. ún. bizalmi vagyonkezelést (trust) szabályozó fejezete a vagyon elkülönítését és néhány lehetséges kedvező adózási struktúra kihasználását teheti lehetővé. Ez utóbbiak igénybevételére azonban az új Ptk. önmagában nem lesz elég; megfelelő adó- és illetékszabályok, valamint további végrehajtási jogszabályok megalkotására van szükség.

Az országon belül marad a vagyon

Megfelelő szabályozás hiányában nem ritkán fordult elő, hogy jelentős vagyonnal rendelkező magyar magánszemélyek, illetve családok a meghatározott vagyon elkülönítésére és meghatározott személyek javára történő kezelésére külföldi jogrendszerekben hoztak létre trust-ot (bizalmi vagyonkezelés angolul). Ez több problémát vet fel és számos jogi akadály merül fel akkor, ha például a vagyonnak magyarországi ingatlanok, vagy más, magyarországi közhitelű nyilvántartásban bejegyzett vagyonelemek is a részét képezik; továbbá, ha nem is tömeges mértékben, de végül is a tőkének az országból történő kiáramlását eredményezi.

A bizalmi vagyonkezelés zárószavazás előtt álló Ptk.-ba történő bevezetésének lényege, hogy a rendszerváltás óta számos magánszemélynél, családnál felhalmozódott vagyontömeg úgy különüljön el, hogy közben ne kelljen azt átruházni a kedvezményezettre, például családtagokra, ugyanakkor a vagyon szakszerű kezelése, ideértve elsősorban a vagyon részét képező gazdasági társaságok működtetése biztosítva legyen. Azaz: az úgynevezett vagyonrendelő átruházza a vagyonának egy meghatározott részét a vagyonkezelőre, aki aztán teljes joggal, a saját tulajdonaként kezeli azt, a nyereséget pedig köteles a szerződésben meghatározott kedvezményezett javára fordítani.

„A bizalmi vagyonkezelés intézménye a meghatározott vagyontömeg elkülönítését és védelmét, a vagyonrendelő személyének bizonyos keretek közötti anonimitását, a hasznok kedvezményezettek felé történő kiadását, továbbá bizonyos adókedvezmények kihasználását teszi lehetővé.” – foglalja össze Németh Sándor, a Szecskay Ügyvédi Iroda partnere.  – „Ez utóbbi szempont érvényesülése azonban még tisztázatlan, hiszen a zárószavazás előtt lévő új Ptk. gyakorlati alkalmazhatóságát is biztosítani hivatott egyéb jogszabályok, így például a megfelelő adó- és illetékszabályok megalkotása még várat magára.” – teszi hozzá a szakértő.

Örökösödési "illetékesség"

A jogintézmény megoldást nyújthat az örökösödés rendezésére is, a vagyonrendelést létrehozó okiratban elő lehet írni, hogy a vagyonnal rendelkező halála után minden vagyon a vagyonkezelőhöz kerüljön, amely köteles azt az örökös nagykorúságáig kezelni, a hasznot pedig a gyermek, a kedvezményezett javára fordítani. Ennek a megoldásnak a végrendelettel szemben az lehet az egyik előnye, hogy az örökhagyó hitelezői, vagy az örökségből kihagyott rokonai nem férnek hozzá a vagyonhoz, hiszen az a vagyonkezelő tulajdonában van. Ezen túlmenően azáltal, hogy a kedvezményezett a kezelt vagyonnak nem - illetve csak egy meghatározott későbbi időpontban - válik tulajdonosává, biztosítva marad a vagyon integritása, megfelelően gondos kezelése, amellett, hogy a kedvezményezett ezen idő alatt is élvezheti a vagyon hasznait.
Ugyanakkor a törvényjavaslat nem tiltja meg, hogy a vagyonrendelő és a kedvezményezett ugyanaz a személy legyen. Kezelésbe lehet adni a vagyont, ha valaki nem ért vagy nem akar a megörökölt vállalat irányításával foglalkozni, vagy nem akarja, hogy az ő vagy cége neve szerepeljen részvényesként vagy tagként a cégnyilvántartásban.

Új adószabályok is szükségesek

A Szecskay Ügyvédi Iroda szerint az új Ptk. mellett szükség van egyéb jogszabályokra, amelyek a vagyonkezelői rendszer, a vagyonkezelő felelősségét és beszámolói kötelességét szabályozzák. Emellett olyan adózási szabályok megalkotása szükséges, hogy a külföldi vagyonkezelőkhöz hasonlóan, Magyarországon is igénybe lehessen venni a különböző adókedvezményeket.  Liechtensteinben például a vagyonkezelőnek az általa kezelt külföldi vagyon haszna után nem kell jövedelem- vagy nyereségadót fizetnie. Fontos továbbá, hogy a vagyonkezelés keretében történő vagyonátruházás esetén megfelelő illetékmentesség, illetve illetékkedvezmény legyen alkalmazható, máskülönben mind a vagyonkezelés létrehozásakor, mind annak megszűnésekor jelentős vagyonszerzési illeték-terhek merülhetnek fel.

Ha Magyarországon is alacsony adót állapítanának meg a vagyonkezelőknél lévő tőkére, akkor a magyarországi bizalmi vagyonkezelési rendszer vonzóvá válhatna külföldi vagyon számára is és ez által jelentős tőke áramolhatna a bankrendszerbe.

Lehetőség a visszaélésre?

A javaslat szerint a kezelt vagyon tárgyaira a vagyonkezelő házastársa, bejegyzett élettársa, továbbá személyes hitelezői és a vagyonkezelő által kezelt más vagyonok hitelezői nem támaszthatnak igényt. A kezelt vagyon továbbá nem része a vagyonkezelő hagyatékának.

Ez persze lehetőséget ad visszaélésre is; előfordulhat, hogy valaki így akarja megakadályozni, hogy a hitelezői hozzáférjenek a pénzükhöz. Ebben az esetben a bírósághoz lehet fordulni, aki dönthet úgy, hogy kimondja a vagyonkezelői szerződés érvénytelenséget, és ebben az esetben a vagyon visszaszáll az eredeti tulajdonosra, a hitelezők pedig végrehajtást vezethetnek rá.

„A jogintézmény a vagyonkezelésbe rendelt vagyonelem védelmét szolgálja, de ez természetesen nem jelenti azt, hogy ne lenne tilos a vagyon elidegenítése, illetve fedezetelvonása olyan esetekben, amikor a vagyonrendelés kizárólag a hitelezők fedezetének elvonását, bizonyos vagyonok "elrejtését" szolgálja. A vagyonrendelés továbbá nem lehet eszköz a Büntető Törvénykönyv által nevesített adócsalás vagy csődbűncselekmény elkövetelésére.” – tette hozzá a Szecskay Ügyvédi Iroda szakértője.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Megnyitották a pénzcsapot, jó hírt kaptak a cégek
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 14:21
Megnyílt a lehetőség.
KKV Itt egy lehetőség, ami még jól jöhet a magyar cégeknek
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 15:32
Két új termék.
KKV Aggasztó számokat találtunk: bajban vannak a magyar cégek
Kollár Dóra | 2025. április 30. 05:59
A kiberbűnözés alapvetően a modern kor jelensége, a dübörgő digitalizáció miatt minden eddiginél többen lesnek a gyanútlan felhasználókra az interneten. A támadók azonban nemcsak a magánszemélyeket, hanem a cégeket is támadják.
KKV Megnyílt út a magyar cégek előtt: könnyebben elérhetők az uniós hitelek
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 17:04
Tovább egyszerűsödött az uniós források elérése a vállalkozások számára, egyre többen használják ki a lehetőséget.
KKV Milliókat is megspórolhat, aki jókor észbe kap
Privátbankár.hu | 2025. március 22. 10:08
A Széchenyi Kártya Program államilag támogatott beruházási hiteleinek kamata február 17-től további fél százalékponttal csökkent, így ezek már 3 százalékos kamatozással elérhetőek. Ennek köszönhetően egy százmillió forintos beruházási kölcsön hitelterhe több millió forinttal csökkenhet.
KKV Pénzeső vár a kkv-kra
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 16:49
A hazai kkv-k eddigi legszélesebb köre juthat tőkefinanszírozáshoz a Demján Sándor Tőkeprogram segítségével.
KKV Már néhány perc alatt megtudhatja, vállalkozása megfelel-e a pályázati feltételeknek
Natív tartalom | 2024. november 13. 11:21
A pályázási folyamatot megkönnyítő, új digitális előszűrő szolgáltatás érhető el októbertől az MBH Csoport mikro-, kis- és középvállalatoknak szóló BUPA platformján. A cégek azonban nemcsak a pályázatokhoz, hanem teljes életútjuk során asszisztenciát kaphatnak a digitális felületen.
KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG