A számítógép védelme
Vírusirtás, tűzfal, megbízható szoftverek
- Az internetes bankolástól függetlenül is erősen ajánlott egy jól működő, rendszeresen frissített vírusirtó program telepítése a számítógépünkre.
- Az internetezéshez használjon tűzfalat is: ez segíthet megvédeni gépét a rosszindulatú támadásoktól.
- Ellenőrizze operációs rendszerének és webböngészőjének biztonsági beállításait, győződjön meg róla, hogy a védelmi funkciók be vannak kapcsolva.
- A szoftvereit tartsa naprakész állapotban, rendszeresen telepítse a megjelenő frissítéseket.
- Ne használjon bizonytalan forrásból származó szoftvereket: a kalóz változatok kárt okozhatnak az adatainkban, rosszindulatú programokat, vírusokat, férgeket tartalmazhatnak.
Veszélyek az interneten
- Használja "óvatosan" az internetet: kerülje azokat az oldalakat, amelyek megbízhatóságával kapcsolatban kétségei merülnek fel.
- Az adathalászok célja az internetbanki felhasználónevek és jelszavak megszerzése. Ezt gyakran olyan "trükkös weboldalak" segítségével próbálják megtenni, amelyeknek webcíme (URL-je) hasonlít a számlavezető bank címéhez (pl: budapestbank.hu helyett budapestbank.internetbank.hu), emellett elrendezésében, színvilágában, megjelenésében is az eredeti banki honlapra hasonlítanak. Ha egy ilyen oldalon írja be felhasználónevét és jelszavát, a bank helyett illetéktelenek kezébe adja az adatokat.
- Annak érdekében, hogy ne jusson ilyen megtévesztő oldalra, ügyeljen arra, hogy e-mailben érkező linkekre ne kattintson, bankja címét gépelje saját kezűleg a böngészőbe!
Az adatok védelme
A Budapest Bank szakértői szerint kiemelten fontos a felhasználónév, jelszó körültekintő megválasztása. A legfontosabb elvek a jelszó kiválasztása során:
- Ne legyenek egyszerűek, könnyen kitalálhatóak, ne utaljanak a felhasználóra vagy valamilyen személyes adatára, pl. a születési dátumára.
Ne hagyja azt sem figyelmen kívül, hogy időnként még a legjobb jelszavakat is érdemes rendszeresen cserélni a biztonság kedvéért. A csalók gyakori módszere, hogy adategyeztetésre hivatkozva kérik a bejelentkezéshez szükséges adatokat - az ilyen megkeresésekre ne válaszoljon! - Senkinek se adja meg internetbanki azonosítóját, jelszavát, vagy a bankkártyája adatait!
- A bankok soha nem kérik e-mailben, SMS-ben vagy telefonon az ügyfelek internetbanki azonosítóját és jelszavát, így ilyen csatornákon ne adja ki azokat.
Ha lehet, nyilvános helyeken kerülje az internetbank használatát és az online vásárlást is. Asztali számítógépén, mobiltelefonján, laptopján pedig ne tárolja az internetbanki belépéshez szükséges adatait - javasolják a szakértők.
Adatkapcsolat
Az internetbankolás során érdemes figyelembe vennie az alábbi tanácsokat:
- Bejelentkezéskor mindig kézzel írja a böngésző címsorába a bank címét. Az internetbanki szolgáltatások mindig biztonságos kapcsolaton keresztül kommunikálnak számítógépünkkel: figyeljen arra, hogy ilyenkor az URL elején az általában megszokott HTTP helyett HTTPS-nek kell szerepelnie.
- A böngésző jobb alsó sarkában biztonságos kapcsolat esetén egy lakat is megjelenik, erre kattintva további információkat szerezhet a böngészett oldal biztonsági tanúsítványáról.
- Kilépéskor figyeljen arra, hogy az internetbankból jelentkezzen ki, majd zárja be a használt böngészőablakot is.
A szakértők tippjei a még nagyobb biztonság érdekében:
|
Ha minden óvatosság ellenére mégis úgy véli, hogy internetbanki csalás áldozatává vált, fontos, hogy a lehető leghamarabb lépjen kapcsolatba a bank ügyfélszolgálatával telefonon, vagy személyesen. - javasolják a Budapest Bank szakértői.
Az internetbanki biztonságról további részleteket az alábbi linken olvashat >>