A leszerződött állományból a hitelintézetek idáig 238,7 milliárd forintot folyósítottak a programban részt vevő kis- és középvállalkozásoknak. (Ez az összeg a törlesztésekkel csökkentett fennálló állományt mutatja.)
98 százalékban új hitelt adtak
A leszerződött 295,2 milliárd forint hitelösszeg 98 százaléka új hitel (a hitelkiváltás a keretösszeg maximum 10 százaléka lehet). Ezen belül az új beruházási hitelek (és új lízingügyletek) részesedése 61 százalék, az új forgóeszközhiteleké 23 százalék, míg az EU-s támogatások előfinanszírozására folyósított hiteleké (továbbiakban EU-s hitel) 16 százalék.
A II. pillérben (forint- és devizahitel-kiváltás céljából) a meglévő beruházási hitelek kiváltására folyósított hitelek részesedése 72 százalék, míg a meglévő forgóeszközhitelek kiváltására folyósított hiteleké 28 százalék volt, a II. pillérben folyósított hitelek közel 78 százaléka forinthitelek kiváltását, míg 22 százaléka devizahitelek kiváltását szolgálta.
Mekkora az átlagos hitel?
Az I. pillérben létrejött ügyleteken belül az új beruházási hitelek átlagos nagysága 24 millió forintot, az új forgóeszközhiteleké 56 millió forintot, míg az uniós hiteleké 37 millió forintot ért el.
Az NHP második szakasza keretében nyújtott hitelek hitelcélok és vállalatméret szerinti eloszlása |
Az I. pillérben az új beruházási hitelek szerződéses összeggel súlyozott átlagos futamideje 7 év, az új forgóeszközhiteleké 1,4 év, az EU-s hitelek esetében szintén 1,4 év.
A mikrovállalkozások beruháznak
A vállalatméretet tekintve megállapítható, hogy a mikrovállalkozások hitelfelvétele közel 80 százalékban új beruházási hitelekre irányul, míg a kis- és közepes vállalkozásoknál 50 százalék körüli az új beruházási hitelek részesedése.
A gazdák kedvence az nhp
Az ágazati eloszlást tekintve a mezőgazdaság, a kereskedelem, a javítás és a feldolgozóipari ágazatok részesedése kimagasló, a hitelkihelyezések közel háromnegyede ebbe a három ágazatba irányul.