2009. március 9-én, két éve érte el mélypontját az S&P 500 index, a világ részvénypiacai azóta növekvő trendet mutatnak – tehát a negatív rekord évfordulójának másnapján, március 10-én ünnepeljük „a bika” eljöttének, azaz a globális tőzsdei növekedésnek a második évfordulóját. A negatív korrekció még várat magára ugyan, de a struccpolitika addig sem célravezető – vélik a Concorde Értékpapír Zrt. elemzői.
A gazdasági válság fordulóponthoz érkezett és a közelmúltban beindult infláció tartósan magas árszintet eredményezhet elsősorban a fejlődő térségben, de nem kizárható, hogy megjelenik fenyegetésként a fejlett országokban is. Sok múlik a kormányok és a jegybankok döntésein, és azon, hogy időben lépnek-e, ellenkező esetben ugyanis az infláció elszabadulhat. A helyzet kezelése szigorúbb monetáris politikát, kamatemelést jelentene, melyeknek köszönhetően megfékezhető az infláció, mert visszafogja a keresletet. A kérdés az, hogy ezt az egyes országok intézményei megteszik-e? Elképzelhető olyan forgatókönyv, mely szerint az infláció elszaladása jelentősen befolyásolja a megtakarított vagyonok mértékét, ezért a jelenlegi helyzetben érdemes olyan befektetési célpontok után nézni a Concorde szakemberei szerint, amelyek árfolyama a reáleszközök árához van kötve.
Az ehhez hasonló, a jövő trendjeihez megfelelően illeszkedő befektetési döntésekben, valamint a globális inflációs helyzet naprakész követésével igyekszik majd segítséget nyújtani a Concorde újonnan indított Infláció blogja (//inflacio.blog.hu), amelyben a társaság szakembereinek elemzéseit, nemzetközi kitekintéseket, valamint neves külföldi elemzők kifejezetten ide szánt publicisztikáit teszik közzé. A blog első bejegyzései között szerepel Jaksity György, a Concorde Értékpapír Zrt. igazgatóságának elnöke írása a témában, Samu János makroelemző kérdésfelvetése, valamint Móró Tamás elemzési vezető gondolatai az infláció és a befektetések összefüggése témájában.
A bloggal a vállalat hosszú távon nemzetközi párbeszédet kíván útjára indítani az inflációval kapcsolatban, ami segítséget nyújthat a lakosság pénzügyi kultúrájának fejlődésében és erősödésében. A szerkesztők célja, hogy bemutassák, a világban jelenleg is vita folyik az inflációról a közgazdászok, a politikusok, a befektetők és az újságírók között. Nem utolsósorban pedig úgy tekintik, hogy az esetleges inflációs folyamat komoly befektetési lehetőségeket rejt magában, melyeket naprakész információkkal és odafigyeléssel ki lehet használni.
Samu János, a Concorde Értékpapír Zrt. makroelemzője szerint “a világ ma teljesen más passzban van, mint volt bő két évvel ezelőtt. A növekedés visszatért, és ha csak kevéssé is, de a munkavállalók helyzete is javult. Az aggályok persze nem szűnnek meg, csak átalakulnak: most épp attól félhetünk, hogy a korábban nyújtott, és sok esetben még vissza sem vont gazdaságpolitikai ösztönzők a régen látott magas infláció korszakába vezetik vissza a nagy gazdaságokat.”
Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzési vezetője úgy véli: már napjainkban is látszik némi divergencia a világ monetáris politikájában, hiszen amíg a FED az élelmiszer- és energiaáraktól tisztított maginflációra fókuszál, és ennek alapján nem lát okot a beavatkozásra, addig a teljes inflációs mutatót szem előtt tartó ECB már riadókészültségbe helyezte magát. A jelentős részben dollárbázisú nyersanyagárakat tekintve valószínűleg a FED lépései fontosabbak, így a globális inflációs nyomás egyik motorja valószínűleg továbbra is pörögni fog még.
Kovács Krisztián, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője szerint “ha az infláció globális jelenséggé válna, a probléma a világ első számú biztonsági kihívásainak sorába emelkedne. Az ezt alátámasztó súlyos történelmi tapasztalatok mellett olyan regionális válságok is bizonyítják ezt, amelyek éppen ezekben a hetekben zajlanak a szemünk előtt.”
Privátbankár