Az érzékelhető bizonytalansági tényezők - például a német ipar idei teljesítménye - ellenére is az idén már az év egészét tekintve az ipari kibocsátás mintegy 5 százalékos növekedésre számítanak a CIB Banknál - közölte az MTI-vel Barta György, a CIB Közép-Európai Nemzetközi Bank Zrt. vezető elemzője hétfőn.
Barta György megjegyezte: az ipari termelés exportja emelkedett ugyan 5,4 százalékkal, ám a belső kereslet még mindig gyenge, amit az is jelez, hogy csaknem 10 százalékos volt a visszaesés ezen a területen. Az ipari termelés visszaesése 2009-ben 2008-hoz képest 17,7 százalék volt, ami igen jelentős, és elmaradást jelent a régió többi országához képest. Ott ugyanis az ipari termelés hamarabb kezdett el javulni, mint Magyarországon.
A makroelemző megjegyezte, hogy az ipari termelést a régióban és máshol is a világon elsősorban a fiskális ösztönzők generálták, illetve az, hogy a megrendelők készleteiket újra feltöltötték. Mivel a magyar ipar jelentősen függ a német ipar keresletétől, ezért az ottani helyzet ismerete nélkül nehéz előrejelezni, milyen teljesítménynövekedésre lehet számítani.
Emlékeztetett ugyanakkor arra is, hogy a Magyar Nemzeti Bank várhatóan még tovább csökkenti az alapkamatot, ám ezt vélhetően óvatosabban teszi az eurozóna utóbbi hetekben tapasztalható perifériális gondjai miatt.
Török Zoltán a Raiffeisen Bank vezető elemzője a visszaesés mértékéről úgy vélekedett, hogy a krízis okozta 2009 elején tapasztalt mélypont után, a magyarországi gyártók kevésbé tudták kihasználni a nyugati uniós országok keresletélénkítő programjait.
A magyar ipari kibocsátás a tavalyi év első felében súlyos mélypontra zuhant, ezt követően az év második felétől a főbb európai exportpiacok élénkülése következtében már javuló adatokat produkált - kommentált Török Zoltán.
A relativitás elmélete Az ipari termelés 2008 decemberében esett vissza igen drasztikusan, ezért 2009. decembertől lényegesen alacsonyabb bázishoz kell viszonyítani az ipar teljesítményét. Ennek is köszönhető, hogy a januári adatok már arról tanúskodnak, hogy megáll a visszaesés a termelésben és értékesítésben egyaránt. |
Az elemző úgy értékelt, hogy a környező régiós országok termelői többet tudtak profitálni a fejlett országok fiskális ösztönző programjainak piacélénkítő hatásából. Így például a járműipari kibocsátás 2009 egészére prognosztizált 30 százalékos visszaesése, egyben annak is betudható, hogy a magyar járműgyártók és beszállítók nem tudták olyan mértékben kihasználni a nyugati roncsautó programok kedvező hatásait, mint például a román Dacia, vagy a cseh Škoda. Az elemző szerint a számítástechnikai elektronikai és optikai iparág 14,6 százalék kibocsátás csökkenése mögött is a jelenleg kevésbé keresett termékösszetétel áll.
Az ipar decemberi negatív teljesítménye esetleg kedvezőtlenül befolyásolhatja és lefelé módosíthatja a korábbi pozitív GDP előrejelzést - vélte Kovács Roland, az Equilor Befektetési Zrt. Makrogazdasági elemzéssel foglalkozó munkatársa, az MTI kérdésére.
Kiemelte: munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index decemberben még mindig 5,8 százalékkal esett novemberhez viszonyítva, s ez lényegében a mélypontot jelentette, mert ilyen nagy mértékű visszaesés nem fordult elő a tavalyi esztendőben.
Kiemelte: rosszul teljesített a vegyipar, a bányászat és a feldolgozó ipari alágazatok között. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az export a múlt évben mintegy 19 százalékkal volt kisebb az előző évinél, ami szintén jelentős kockázati tényezőket hordozhat magában.
Ipar: Románia megelőzte az uniót
Gigantikus napelemgyár épül Miskolcon?
Nem lesz nekünk jólét, ha a németek megtorpannak
Tavasszal a gazdaság is kijön a barlangból?
Jövőkép nélkül nincs fejlődés
Harmatgyenge az ipari termelés
MTI, Privátbankár