Az államtitkár a térség védekezési munkáit megtekintő sajtóbejáráson hazai és nemzetközi újságírók előtt úgy fogalmazott: "egy napon vagy egy héten belül bekövetkezhet a tragédia", és most azon dolgoznak, hogy megóvják Kolontár és Devecser házait.
Ezért építenek védőgátat mintegy 100 millió forintos költségből a településen keresztül egészen a 8-as útig - hangsúlyozta, hozzátéve, ennek költségeit a tározót működtető cégnek kell majd állnia.
Illés Zoltán kijelentette: minden szakember arra számít, hogy leomlik a tározó fala, de az abban tárolt vörösiszapot megpróbálják "mederben" tartani, s majd egy később megépülő, új tározóba átfejteni.
Az államtitkár közlése szerint a mérések alapján mintegy két és fél millió köbméter vörösziszap van a tározókban, amelynek állaga sűrűbb folyadék annál, mint amely hétfőn öntött el több tíz hektárt, így az esetleges szakadás után arra számítanak, hogy legfeljebb 500-1000 méter távolságig juthatna el az újabb sárlavina.
A Kolontárt védő gát "világrekordnak számító idő alatt", három nap alatt készül el, 600 méter hosszú, az alapja 25-30 méter, a koronája 10 méter széles lesz. Az építéséhez 40 ezer köbméter dolomitot szállítanak, és nyitottak egy új földbányát, ahonnan márgás földet szállítanak a védmű építéséhez - mondta Illés Zoltán.
Megjegyezte, a Mal Zrt. a megsérült tározó mellett épít ugyan egy hármas körgátat, de az nem tudja megfogni a kiömlő iszaplavinát, ugyanis nincs alapja, nem úgy, mint a katasztrófavédők által épített védműnek. Annak elkészítéséhez ugyanis 50 centi méter mélyen gyalulták le a talajt, amelyre geotextíliát fektettek, és végül erre a rétegre halmozzák fel a követ. Az így elkészített védművet végül földdel borítják majd be.
Az államtitkár azt mondta: a Kolontárt kettészelő, és a 8-as úthoz vezető gát örökre megmarad, és az majd egy esetleges Torna-pataki áradástól is megvédheti a települést.
Illés Zoltán többször hangsúlyozta a több tucatnyi újságírónak, hogy számítanak a gátszakadásra, s elmondta azt is, hogy az esetleg kiömlő iszaptól nem tudják megvédeni sem a patakot, sem a Marcal folyót. Ezért a Duna fő ágának védelmére rendezkedtek be, így a Marcal teljes, 100 kilométeres hosszában gipszet és savakat halmoztak fel, hogy közömbösítsék a lúgos iszap hatását. Hozzáfűzte, korábban a patakban 13,5-es pH-értéket mértek, és ennek hatására a Marcal élővilága is kipusztult.
"Hosszú, elhúzódó védekezésre kell készülni" - jelentette ki.
Az államtitkár azt mondta: a megsérült tározóban lévő vörösiszap-szivárgás végső megoldása az, hogy le kell zárni a tározót, vagy a benne lévő anyagot át kell fejteni egy újonnan épített tározóba. Az óriási munkát érzékeltetve úgy fogalmazott: "ez akkora feladat, mintha egy 10 emeletes házat akarnánk 3 hónap alatt felépíteni".
A település határában tucatnyi markológép és földgyalu dolgozik a védmű építésén, az utakon egymás után sorakoznak a teherautók. A sajtóbejáráson részvevő, autóbuszokkal szállított hazai és nemzetközi stábok folyamatosan felvételeket készítenek a munkavégzésről, az államtitkár pedig megállás nélkül angolul és magyarul ad tájékoztatást számukra.
Veszélyben a timföldgyártás
Eközben a tönkrement tározót üzemeltető cég a termelés miatt aggódik Szorítja az idő a MAL Zrt.-t: a timföldgyártási technológia sajátosságai miatt ugyanis ha sürgősen nem indul el újra a termelés a gyárban, később már az is lehetséges lesz, hogy a továbbiakban egyáltalán nem tud majd újraindulni.
A MAL az MTI-nek vasárnap eljuttatott közleményében ismerteti: ha az ajkai timföldgyár egy-két napon belül nem indul újra, a műszaki-technológiai károk olyan szintet érnek el, amelyek hosszú távon teszik lehetetlenné a termékkibocsátást; ez pedig olyan mértékű piacvesztést okozhat, amely jelentősen kétségessé teszi a gyár életképességét, és így a helyreállítást és a kárelhárítást is.
Az Ajkán bekövetkezett "sajnálatos események" miatt október 4-én a MAL Zrt. megállította a hidrátgyártást. Az eltelt 6 napban az úgynevezett Bayer-körfolyamatban olyan fizikai és kémiai változások indultak meg, amelyek megakadályozhatják a gyár termelőképességét, újraindulását - fogalmaznak.
A termékkibocsátás szempontjából létfontosságú kikeverő rendszer már vasárnap olyan állapotban van, hogy - figyelembe véve a hideg éjszakákat és a szelet - a már félkész termék bármikor átalakulhat, így annak kiszűrése lehetetlenné válhat. Leállás előtt a kikeverő sor kezdő hőmérséklete 71 Celsius fok, véghőmérséklete 52 Celsius fok volt, amely jelenleg 43 és 34 fokra hűlt le.
A timföldgyár újraindítása előtt az erőműnek 48 órára van szüksége a gőzadáshoz.
A MAL Zrt. Magyarország második legnagyobb alumíniumipari vállalkozása. Ma Magyarországon csak Ajkán folyik timföldgyártás. A MAL Zrt. 100 százalékban hazai magántulajdonban van, jegyzett tőkéje 3 milliárd forint. A vállalat több mint 1100 embernek ad munkát Ajkán és környékén, ami közel ötezer ember életére van hatással. Timföldtermékeinek 80 százalékát exportálja, aminek 97 százaléka az EU országaiba jut el. Európai piaci részesedése 12 százalék, világpiaci részesedése 4 százalék - áll a közleményben.
MTI