A társaság fennmaradó 34 százalékos tulajdonrésze az államnál maradhat.
A két magyar cég által csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közös közlemény szerint az MVM Csoport és a Mol Csoport (amely 98,5 százalékos tulajdonosa a Slovnaftnak) keresi azokat a lehetőségeket, amelyeken keresztül a társaságok energetikai szerepvállalása kölcsönös előnyökön alapulva bővülhet a régióban.
A Mohi atomerőmű bővítése körül vannak kérdések
Az MVM és a Mol persze nem egyedüli pályázó: a versenybe szerdán szállt be a Cseh Energetikai Művek is, amely részvényeinek kétharmada a cseh állam kezében van. A CEZ levelet küldött az Enel-nek, amelyben megerősítette érdeklődését a Szlovák Villamosművek iránt, és részletesebb információkat kért az Enel-től ennek érdekében. A CEZ elsősorban a Mohi atomerőmű tervezett kibővítésével kapcsolatos kérdésekre kért választ az olaszoktól.
Van ennyi pénze a magyar államnak és a Molnak?
A The Wall Street Journal című gazdasági lap szerint a Szlovák Villamosművek értéke mintegy kétmilliárd euró, azaz bő 600 milliárd forint. A Mol egyébként október végén tizenöt bankkal 1,55 milliárd dolláros (mintegy 380 milliárd forintos) rulírozó hitelszerződést kötött - részletek >>
A Szlovák Villamosművek tavalyi adózott nyeresége 354,7 millió eurót tett ki, ami éves szinten 21 százalékos visszaesés - írta nemrégiben a prágai Hospodárské Noviny. Az SE bevételei éves összehasonlításban tavaly húsz százalékkal 2,78 milliárd euróra csökkentek. A Szlovák Villamosművek biztosítja a szlovákiai villamosenergia fogyasztás 82 százalékát. Ennek 69 százalékát a két szlovákiai atomerőmű termeli.
Remélhetőleg nem az oroszoknak strómankodunk
Az ügy hátteréről nemrég a 444.hu közölt összeállítást. Azt írták: bár az oroszok is érdeklődtek az SE iránt, az ukrán válság elmélyülése, az Oroszországgal szembeni szankciók, és az általános európai-amerikai távolságtartás miatt a Rosatom vagy más orosz cég lekerült potenciális vevők listájáról. Politikailag egyszerűen vállalhatatlan lenne egy ilyen üzlet a szlovákoknak és az olaszoknak is. A 444.hu információi szerint az Európai Bizottság aggódik, hogy egyes vásárlásra jelentkezők valójában az oroszok nevében tárgyalnak.
Ha az MVM lenne a vevő, az jelentősen terhelné a magyar költségvetést. Brüsszelben ezért különös figyelemmel fordultak a magyar ajánlat felé - írja a lap.