Új rendelet szabályozza jövő januártól az utazásszervezést és -közvetítést, így magasabb biztosítékot kell nyújtaniuk az ágazat cégeinek
Új rendelet szabályozza jövőre az utazásszervezést és -közvetítést, így magasabb biztosítékot kell nyújtaniuk az ágazat cégeinek - a kormányrendelet tervezete az Önkormányzati Minisztérium honlapján olvasható.
Az utazási irodák vagyoni biztosítéka továbbra is biztosítás, bankgarancia vagy pedig pénz letét lehet. Jelenleg a belföldről külföldre, illetve külföldről külföldre utazást tartalmazó utazási csomag értékesítéséből, a külföldi utazásszervező által összeállított külföldre történő utazást tartalmazó utazási csomag Magyarországon történt értékesítéséből, valamint a külföldi szálláshely belföldi értékesítéséből származó tervezett értékesítési nettó árbevétel 12 százaléka, de legalább 5 millió forint a biztosíték.
A tervezett értékesítési nettó árbevétel 20 százaléka, de legalább 20 millió forint a biztosíték akkor, ha az utazási vállalkozó az utazási csomag összeállításához nem menetrend szerinti járatú repülőgépen (charter járat) férőhelyet vesz igénybe. A belföldről belföldre történő utazást tartalmazó utazási csomag értékesítéséből származó tervezett értékesítési nettó árbevétel 3 százaléka, de legalább ötszázezer forint a biztosíték összege.
Az új szabályok - a tervezet szerint - 2010. január 1-jén lépnek hatályba.
Az új rendelet tervezete kimondja, hogy a vagyoni biztosítéknak az utasok hazaszállítására, a kényszerű ott-tartózkodásuk költségére, valamint a befizetett részvételi díjra kell fedezetet nyújtania. Ha az utazási vállalkozás tervezett árbevétele nem éri el az évi 50 millió forintot, akkor a biztosíték a tervezett árbevétel 15 százaléka, de minimum 7 millió forint. Ha a tervezett árbevétel 50 és 100 millió közé esik, akkor a biztosíték 18 százalék, de minimum 10 millió forint, míg afelett a tervezett árbevétel 20 százaléka. Ha a cég charter járatot vesz igénybe, akkor a biztosíték a tervezett árbevétel 25 százaléka, de minimum 100 millió forint. Ha az iroda menetrend szerinti légi járatot vesz igénybe, akkor a biztosíték a tervezett árbevétel 20 százaléka, de minimum 50 millió forint.
Minden utazási vállalkozásnak október 31-éig igazolnia kell a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal felé azt, hogy a következő évre szóló vagyoni biztosíték a rendelkezésére áll. Emellett folyamatosan követnie kell, hogy a tervezett és a valós árbevétele hogyan alakul, és erről is jelentést kell küldenie a hivatalnak. Amennyiben a valós árbevétel alapján arra lehet következtetni, hogy az 10 százalékkal meghaladja a tervezettet, akkor 5 munkanapon belül ehhez kell igazítani a biztosítékot. Ha ezt az iroda elmulasztja, a hivatal megbírságolja.
A fizetésképtelenségéről az utazási vállalkozónak haladéktalanul értesítenie kell a hivatalt, valamint a biztosítóját, illetve a garanciát nyújtó bankot. Ha a cég nem képes hazahozni az utasait, és visszafizetni a részvételi díjakat, akkor a hivatal visszavonja az engedélyét. Az utas ettől kezdve - amennyiben a biztosító adta a garanciát - vele áll kapcsolatban, és attól követelheti a részvételi díjat.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A Széchenyi Kártya Program államilag támogatott beruházási hiteleinek kamata február 17-től további fél százalékponttal csökkent, így ezek már 3 százalékos kamatozással elérhetőek. Ennek köszönhetően egy százmillió forintos beruházási kölcsön hitelterhe több millió forinttal csökkenhet.
A pályázási folyamatot megkönnyítő, új digitális előszűrő szolgáltatás érhető el októbertől az MBH Csoport mikro-, kis- és középvállalatoknak szóló BUPA platformján. A cégek azonban nemcsak a pályázatokhoz, hanem teljes életútjuk során asszisztenciát kaphatnak a digitális felületen.
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.