1p
KKV
A vállalatok kritikus feladatainak fenntartását szolgáló felkészülés a régiót is érintő járvány-fenyegetettség kapcsán ismét előtérbe került
Az üzletfolytonosság- menedzsment, vagyis a vállalatok kritikus feladatainak fenntartását szolgáló felkészülés a régiót is érintő járvány-fenyegetettség kapcsán ismét előtérbe került, bár az effajta tervezésnek alapvetően nem kellene új feladatot jelentenie - olvasható a Deloitte közleményében.

A cégek nagy része számára mégis új lehet - hiszen becslések szerint a hazai vállalatoknak csupán mintegy harmada alkalmazza konzekvensen ezt a komplex módszert, amely nem old meg minden gondot, de számos területen hozzájárulhat a különleges üzleti helyzetek hatékony kezeléséhez.

Ralph van Uden, a Deloitte Vállalati kockázatkezelési üzletágának igazgatója elmondta: Nem a válság nyomán kialakult kedvezőtlen gazdasági környezet jelenti az egyetlen kockázati tényezőt a vállalatok folyamatos működésében. A cégeknek az állandó üzletmenet fenntartása érdekében több időszaki kihívással, külső veszéllyel is szembe kell nézniük.

A természeti katasztrófák, a telephelyet, irodát érintő árvíz-, vagy viharkárok, a szolgáltatásokat ideiglenesen ellehetetlenítő sztrájkhelyzetek mellett járványok, tömeges megbetegedések is befolyásolhatják a cégek humánerőforrás-tartalékait. Felmerülhet, hogy a rendelkezésre álló munkaerővel a vállalatok minden alapvető feladatukat folyamatosan el tudják-e látni.

KKV-szektor: kevesebb adót, több hitelt
Ilyen különleges helyzetekben jelenthet komoly segítséget az üzletfolytonosság-menedzsment (BCM – Business Continuity Management), amelyet becslések szerint a hazai közepes és nagyvállalatoknak egyelőre mindössze 20-30 százaléka alkalmaz konzekvensen.

A BCM a vészhelyzetek kezelését, az informatikai védettséget, valamint biztonsági, egészségi és humán tényezőket összefoglaló módon vizsgáló és kezelő, komplex eljárásrendszer.

Alkalmazásával a vállalatok csökkenteni tudják a szervezetet fenyegető külső és belső veszélyeket, kockázatokat, megelőző intézkedéseket tudnak hozni különleges helyzetekre, illetve esélyük van arra, hogy ellenőrzés alatt tartsák a váratlan eseményeket, azok kialakulását követően – tette hozzá a Deloitte Zrt. szakértője.

Milyen a hatékony üzletfolytonosság-menedzsment?

Ralph van Uden kiemelte: Egy jól működő BCM program természetesen nem képes megakadályozni a villámcsapást, a természeti katasztrófákat, vagy megállítani egy mindenkori járvány terjedését, de hatékony megoldásokat kínál az üzleti folyamatok közel zavartalan fenntartására, nagyszámú, átmenetileg kieső munkaerő esetén is.

Vállalkozók: oda az adóelőny a szociális döntések miatt
A programban fontos szerep jut a felkészülésnek, vagyis mielőtt a tervezett intézkedéseket az éles üzleti környezetben alkalmaznák, a cégeknek célszerű akár többször is ellenőrizniük, a gyakorlatban tesztelniük az üzletfolytonossági programot és megvizsgálniuk, hogy minden tényezőt figyelembe vettek-e a tervezésénél.

A felkészülés részeként meg kell jelölni a vállalat azon kritikus szolgáltatásait és folyamatait, amelyek nem szünetelhetnek egyetlen napot sem. A pénzintézetek, nemzetközi szolgáltató központok, mobilszolgáltatók működése során számos olyan alapvető folyamat azonosítható például, amelyeket a cégek a nehéz körülmények, még egy országos járvány ellenére sem függeszthetnek fel, ilyen többek között az ügyfélkiszolgálás, vagy az elektronikus pénzügyi tranzakciók megbízható működése.

A gyártással foglalkozó vállalatoknak folyamatosan, és mindenek felett garantálnia kell az emberi élet védelmét, illetve a biztonsági előírások betartását különleges helyzetek ellenére is. Felmerülhetnek alapvető ellátási kérdések is, mint például az, hogy az áramszolgáltatás kimaradása esetén legyen elérhető alternatív kapacitás - mindezt a megfelelő szerződésekkel biztosítani lehet. Miután az alapvető folyamatokat azonosították, a társaságoknak meg kell vizsgálnia azt is, hogy azok fenntartásához milyen eszközökre, továbbá milyen képzettségű munkaerőre van szükség.

Forgács Tamás, Deloitte Vállalati kockázatkezelési üzletágának szenior menedzsere elmondta: Az üzletfolytonosság-menedzsment fontos eleme a rugalmas foglalkoztatás, például a munkakörmegosztás. Ez azt jelenti, hogy az adott szervezetnél a speciális szaktudást igénylő alapvető feladatokat ne csupán egy munkatárs legyen képes elvégezni, hanem a felkészülés részeként 2-3 kollégája is képzést kapjon arra az esetre, ha helyettesítésre lenne szükség. Mindez persze csak akkor működhet hatékonyan, ha megfelelő az üzleti folyamatok dokumentálása, tisztázott a hatáskörök és felelősségek megosztása, egyértelműek és különleges helyzetben is fenntarthatók a biztonsági szabályok. Mindezek hiányában ugyanis az intézkedések akár ellenkező hatást is kiválthatnak.

Szintén a rugalmas foglalkoztatás egyik módja a távmunka. Amely vállalkozásnak az üzletfolytonosság-menedzsment programjában már szerepel a távmunka, ott ajánlott a program rendszeres, gyakorlati tesztelése. Ha a programban nem szerepel távmunka, akkor célszerű beemelni oda, és megvizsgálni, hogy az üzletfolytonossági tervnek mennyire szerves része a távoli munkavégzés lehetősége. Fontos szempont például, hogy biztosítható-e a folyamatokban résztvevő rendszerek távoli elérése, ennek technológiai és adatbiztonsági feltételei vállalati szinten adottak-e – tette hozzá a Deloitte Zrt. szakértője.

Kivételes helyzetben van az idegenforgalmunk
Miért drágább minden, ha csökkennek az árak?
Kiszervezés: sok kicsi többre megy

Privátbankár

Címkék: KKV
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
KKV Csak a bizonytalanság biztos a kisvállalkozásoknál
Privátbankár.hu | 2023. február 3. 16:24
A kormány új hitelprogramról döntött a Baross Gábor újraiparosítási program keretében. Az elszálló kamatok mellett ez komoly segítséget jelenthet a kisvállalkozások számára, amelyek helyzete meglehetősen bizonytalan lett az utóbbi időben. Az ATV Start vendégeként Perlusz László, a VOSZ főtitkára és kollégánk, Király Béla beszélt a hazai vállalkozások helyzetéről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG