Ismételten számos tévedést tartalmaz Balsai István (Fidesz) sajtó előtti bejelentése a Krisztina körúti Postapalota nyilvános pályázaton történő értékesítésével kapcsolatban. A pontos és valós tények megismerése érdekében - írja szerkesztőségünknek küldött közleményében a vevő Wing Zrt. - fontosnak tartjuk az alábbiak közzétételét.
A Balsai úr által hivatkozott 2009. szeptember 2-i ÁSZ jelentés az alábbi megállapítást tartalmazza: „A Krisztina krt. 6. szám alatti Postapalota 2007. 05. 23-i értékbecslése a 114-es posta területére vonatkozó bérleti joggal terhelten 3.385.-2.810. millió forint között van.” A Magyar Posta Zrt. mérlegében a bérleti joggal és haszonélvezettel terhelt ingatlan könyv szerinti érteke 2.5 milliárd forint volt, ezzel szemben a vevő 4.020. millió + ÁFA-ért vásárolta meg az ingatlant - hívja fel rá a figyelmet a Wing
A Fidesz feljelentést tett csütörtökön a legfőbb ügyésznél a Magyar Posta székházainak ügyében. Balsai István tegnap azt is elmondta, túlzóan magasnak tartják a Posta által bérelt irodaház jelenlegi bérleti díját, amely az ellenzéki politikus szerint kiugróan magas: 13,5 milliárd forint. |
Hozzáteszik, a Magyar Posta kétszer írta ki nyilvános pályázatban az ingatlanvételi lehetőséget. Mind a két alkalommal több, mint 10 hazai és nemzetközi cég vett részt a pályázaton. Ráadásul a cég szerint Balsai hibásan számolt négyzetméter árat közölt a sajtóban.
Albérletben
A Posta jelenleg - 2007 óta - a XIII. kerületben bérel egy irodaházat (2017-ig), az egykori szákház, melyet Postapalota néven is emlegetnek Buda központi részén fekszik, alapterülete 18 ezer négyzetméter.
Az ügyben a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) is megszólalt, és közölte: "szabályos és üzletileg racionális volt a Magyar Posta ingatlankoncepciójának megvalósítása" - írja az MTI.
Mint írják, a Magyar Posta fővárosi irányítóapparátusát a közelmúltig korszerűtlen, költséges régi ingatlanokban helyezték el. A posta új "ingatlankoncepcióját" pedig azzal kapcsolatban dolgozták ki, hogy a társaság egyetemes szolgáltatóból hamarosan piaci szereplővé válik.
Az üzletfejlesztéshez a cégnek elő kell teremtenie saját fejlesztéseinek forrását, erre a társaság "ingatlanjainak felszabadításával" látott lehetőséget - tették hozzá. A vagyonkezelő közölte, a központi székház eladását a posta nyilvános pályázat útján bonyolította le, többször megismételt eljárásban, hogy növeljék a vételárat. A székházat végül a legmagasabb árat kínáló vevőnek adták el.
Az ingatlanok értékesítésről szólva kifejtik, hogy az eredeti tervezettel szinte pontosan megegyező, 7,4 milliárd forint bevételre tettek szert. A bevételnek abból a részéből, amelyre a saját fejlesztésekhez nem volt szükség, a posta osztalékot fizetett, s ez a költségvetést gyarapította.
A tulajdonos megítélése szerint az új székház bérlete racionális és sikeres döntésnek bizonyult - hangsúlyozza közleményében az MNV, hozzátéve, hogy nem érte gazdasági hátrány a Magyar Postát, sőt összességében nyereség keletkezett.
MSZP: a budapesti szocialistáknak semmi köze a BKV-botrányhoz
Eszköz nélkül ellenőrizték az állami vezetőket
Kövér: 98-ban gurult el a gyógyszer
Mesterházy egyheti nyugdíjprémiumot vizionál
Az MDF elérte a küszöböt
Privátbankár