Korábban is léteztek illatosított képeslapok, folyóiratok, és immár öt éve folynak kísérletek az aromás textíliák létrehozásával. A hosszantartó illatot az anyagba beépített aprócska kapszulák révén biztosítják, amelyek, ha megnyomják, vagy megdörzsölik őket, kiengedik a bennük lévő illatanyagot - olvasható az American Chemical Society heti összefoglalójában.
A ruhaneműt azonban eddig nem sikerült illatosítani, mivel a mikrokapszulák alapanyaga a formaldehid, amely közismerten toxikus és rákkeltő vegyület. Alirio E. Rodrigues, a Portói Egyetem kutatója kollégáival egy olyan technológiát fejlesztett ki, amelynek révén az aprócska kapszulákat poliuretán-karbamidból állíthatták elő. Ez egy környezetbarát vegyület, s a belőle készített kapszulák könnyen beépíthetők a textília szálai közé.
A kapszulákba egy szerves vegyület - limonén, a narancsolaj fő komponense került, amely nagy mennyiségben megtalálható a citrusfélékben. A citromillatú zokni mellett az új technológia az alsónemű és egyéb ruhadarabok esetében alkalmazható, hogy elfedjék a kellemetlen testszagot.
Legatyásodunk: kevesebb telik ruhára
Orrpszichológia: magyarázat a túlzott illatfelhőre
MTI