Innovációra és kutatás-fejlesztésre mindhárom évre 40-40 milliárd forint fordítható. Ebből évi 15 milliárd pályázható piacorientált kutatás fejlesztésre, és 11 milliárd vállalati innovációra. A vállalkozások komplex fejlesztésére évi 51 milliárd forint az előirányzat - adta hírül az MTI.
A környezet és energia operatív program egyik prioritása a megújuló energiaforrások alkalmazása. Erre a célra az idén 42,19 millió forint az előirányzat, a következő években nincs keret a pályázatokra. Ezen a prioritáson belül található a megújuló energiával kombinált épületenergetikai fejlesztés. Erre idén 8 milliárd forint a megpályázható támogatás. Az épületek hatékony energiafelhasználására is csak idén lehet pályázni, az összeg 2,08 milliárd forint. A korábbi pályázatokkal már lekötöttek a lakástulajdonosok 42,46 milliárd forintot.
A közlekedési operatív program első prioritása az ország és a régióközpontok közúti elérhetőségének javítása. Az idei pályázati keret 44,23 milliárd forint, a következő két évben nem lehet pályázni. Korábban, 2007 és 2010 között, erre a célra 295,24 milliárd forint volt a támogatás.
A vasúti elérhetőség javítására is csak idén lehet pályázni, a teljes összeg 81,67 milliárd forint. A megelőző négy évben 485 milliárd forint volt a keret. A térségi elérhetőség javításának a kerete 95,44 milliárd forint az idén, a következő két évre nincs előirányzat. A korábbi négy évben 393 milliárd forint volt a keret. A városi és elővárosi közösségi közlekedés fejlesztésére is csak az idén jut támogatás, amelynek az összege 73,88 milliárd forint. Az előző négy évi támogatás 439 milliárdot tett ki.
A legvaskosabb kormányhatározat a regionális operatív programok akcióterveit tartalmazza. Például a Dél-alföldi régióban a regionális gazdaságfejlesztésre 17,44 milliárd forint pályázható az idén, a következő két évre nincs előirányzott pályázati pénz. Legnagyobb tétel az üzleti infrastruktúra fejlesztése, amelyre 15,24 milliárd forint jut.
A társadalmi megújulás operatív program egyik prioritása a munkaerőpiacra történő belépés segítése, ösztönzése. Az idei előirányzat 102 milliárd, a jövő évi 12,65, míg a 2013. évi 3,5 milliárd forint. A felsőoktatás tartalmi és szervezeti fejlesztésére csak jövőre lehet pályázni, a teljes támogatás 62 milliárd forint.
A társadalmi infrastruktúra fejlesztése körében az egészségügyre idén 73 milliárd, jövőre pedig 4,2 milliárd forintra lehet pályázni. A korábbi négy évben 240 milliárd forint volt a keret - derül ki a távirati iroda közleményéből.
MTI