Csaknem 4,4 milliárd forint befektetés érkezett a kis- és középvállalkozásokhoz 2008-ban, közel 10 százalékkal kevesebb az előző évinél
Csaknem 4,4 milliárd forint befektetés érkezett a kis- és középvállalkozásokhoz (kkv) 2008-ban, közel 10 százalékkal kevesebb az előző évinél - mondta Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója a cég magyarországi kkv-k tőkebevonási gyakorlatáról rendezett sajtóbeszélgetésén szerdán, Budapesten.
A Start Tőkegarancia Zrt. harmadik alkalommal végezte el a magyarországi kkv-szektorba befektetett tőkeérték vizsgálatát az Opten adatbázisára támaszkodva. Zoltán Csaba hangsúlyozta, csak a pénzügyi befektetéseket vizsgálták, és ezek közül is a tízmillió forint felettieket vették figyelembe. A felmérés tanúsága szerint a tőkebefektetések nagy része Közép-Magyarországon működő, feldolgozóiparban vagy kereskedelemben tevékenykedő mikrovállalkozásba érkezett.
Az adatok szerint 2008-ban 350 társaságban csaknem 40 milliárd forint összegben valósult meg tőkeemelés; a forrás túlnyomó részt a meglévő tulajdonosi körből érkezett. A külső befektetőktől érkező tőkebevonás összértéke és száma csökkent a korábbi évhez viszonyítva, ugyanakkor 6 százalékkal, 80,2 millió forintról 84,9 millió forintra nőtt a befektetések átlagos értéke. A befektetések közel 70 százaléka százmillió forint alatti volt, s a mikrovállalkozásokban valósult meg a tőkeemelések meghatározó része.
A kkv-szektor banki hitelállománya 2008-ban 3.730 milliárd forint volt. Zoltán Csaba összegzése szerint a kkv-szektor beruházásaihoz, illetve hitelállományához képest elenyésző a bevont tőke nagysága, ami arra utal, hogy a vállalkozások alapvetően nyereségükből vagy olcsóbb és elérhetőbb hitelből fejlesztettek.
A kkv-k számára kedvezőtlen a tőkekínálat struktúrája. A tőkebevonást nehezíti a kkv-k magas kockázati szintje, pénzügyi átláthatóságuk kérdésessége, a befektetői jog- és érdekérvényesítésének problémái, valamint egyes esetekben az együttműködési készség hiánya.
A Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója felhívta a figyelmet az induló, innovatív vállalkozások számára speciális finanszírozási lehetőséget kínáló Jeremie programra (Új Magyarország Kockázati Tőke Program). Ez a program az öt évnél fiatalabb vállalkozások számára biztosít 45 milliárd forintos forrást, amely 8 új kockázati tőkealapon keresztül, jut el tőkebefektetés formájában a végső kedvezményezettekhez, a hazai kis- és középvállalkozásokhoz.
A gazdasági növekedés és az új munkahelyek kialakításának jelentős része a vállalkozások egy szűk csoportjának köszönhető. Ezek jellemzően innovatív, a külpiacokon is aktív társaságok, és általában 10 évnél idősebbek - mutatott rá a sajtóbeszélgetésen Szerb László, a Pécsi Tudományegyetem docense, aki szerint a mostani válságban a cégek 10 százaléka megerősödött, ez egy "tisztítótűz" is volt a piacon.
Zoltán Csaba a befektetői érdeklődés csökkenéséről számolt be a 2009-es évben arra utalva, hogy kevésbé konjunkturális időszakban a Magyarországon aktív befektetetők óvakodnak bizonytalan, romló cégekbe befektetni. Az Egyesült Államokban erre a célra reorganizációs alapok működnek, de Magyarországon ilyenek még nincsenek - tette hozzá a vezérigazgató. A tapasztalatok szerint hazai innovatív projektek esetében is előfordul, hogy megvalósításukra a tengeren túlon alapítanak céget a különböző előnyök kiaknázása érdekében - mondta Zoltán.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A Széchenyi Kártya Program államilag támogatott beruházási hiteleinek kamata február 17-től további fél százalékponttal csökkent, így ezek már 3 százalékos kamatozással elérhetőek. Ennek köszönhetően egy százmillió forintos beruházási kölcsön hitelterhe több millió forinttal csökkenhet.
A pályázási folyamatot megkönnyítő, új digitális előszűrő szolgáltatás érhető el októbertől az MBH Csoport mikro-, kis- és középvállalatoknak szóló BUPA platformján. A cégek azonban nemcsak a pályázatokhoz, hanem teljes életútjuk során asszisztenciát kaphatnak a digitális felületen.
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.