A Start Tőkegarancia Zrt. harmadik alkalommal végezte el a magyarországi kkv-szektorba befektetett tőkeérték vizsgálatát az Opten adatbázisára támaszkodva. Zoltán Csaba hangsúlyozta, csak a pénzügyi befektetéseket vizsgálták, és ezek közül is a tízmillió forint felettieket vették figyelembe. A felmérés tanúsága szerint a tőkebefektetések nagy része Közép-Magyarországon működő, feldolgozóiparban vagy kereskedelemben tevékenykedő mikrovállalkozásba érkezett.
Az adatok szerint 2008-ban 350 társaságban csaknem 40 milliárd forint összegben valósult meg tőkeemelés; a forrás túlnyomó részt a meglévő tulajdonosi körből érkezett. A külső befektetőktől érkező tőkebevonás összértéke és száma csökkent a korábbi évhez viszonyítva, ugyanakkor 6 százalékkal, 80,2 millió forintról 84,9 millió forintra nőtt a befektetések átlagos értéke. A befektetések közel 70 százaléka százmillió forint alatti volt, s a mikrovállalkozásokban valósult meg a tőkeemelések meghatározó része.
Nézze meg választási rovatunkat és értékelje Ön is a miniszterelnök-jelölteket! |
A kkv-k számára kedvezőtlen a tőkekínálat struktúrája. A tőkebevonást nehezíti a kkv-k magas kockázati szintje, pénzügyi átláthatóságuk kérdésessége, a befektetői jog- és érdekérvényesítésének problémái, valamint egyes esetekben az együttműködési készség hiánya.
A hét kérdése: Önnek mi lenne az első lépése kormányfőként? Szavazzon! |
A gazdasági növekedés és az új munkahelyek kialakításának jelentős része a vállalkozások egy szűk csoportjának köszönhető. Ezek jellemzően innovatív, a külpiacokon is aktív társaságok, és általában 10 évnél idősebbek - mutatott rá a sajtóbeszélgetésen Szerb László, a Pécsi Tudományegyetem docense, aki szerint a mostani válságban a cégek 10 százaléka megerősödött, ez egy "tisztítótűz" is volt a piacon.
Zoltán Csaba a befektetői érdeklődés csökkenéséről számolt be a 2009-es évben arra utalva, hogy kevésbé konjunkturális időszakban a Magyarországon aktív befektetetők óvakodnak bizonytalan, romló cégekbe befektetni. Az Egyesült Államokban erre a célra reorganizációs alapok működnek, de Magyarországon ilyenek még nincsenek - tette hozzá a vezérigazgató. A tapasztalatok szerint hazai innovatív projektek esetében is előfordul, hogy megvalósításukra a tengeren túlon alapítanak céget a különböző előnyök kiaknázása érdekében - mondta Zoltán.
Már a válság előtt bajban voltak a vállalatok
Hagyó nem megy el a meghallgatásra
Megingott a Golf koronája
Az autók és a számítógépek húzták az iparunkat
Elintézte magát a Toyota
MTI