Miközben egy negyedévvel ezelőtt még 4,5 százalékos átlagos profitnövekedést vártak a következő egy évben a mikro-, kis- és közepes vállalkozások (kkv) vezetői, ma már úgy ítélik meg, hogy csak 3,7 százalékos lesz a nyereségnövekedés - derül ki a K&H és a GfK kedden kiadott felméréséből.
A K&H és a GfK mintegy 700 mikro-, kis- és középvállalkozás vezetőjét kérdezte meg arról, hogyan vélekednek a következő egy évben cégük árbevételének és eredményének alakulásáról.
Németh Lászlót, a K&H kkv marketing főosztály vezetője elmondta, hogy a kutatás adatai alapján az árbevétellel kapcsolatos várakozások hasonló képet mutatnak, mint az előző negyedévben. A kkv vezetők átlagosan 6,7 százalékos árbevétel növekedést várnak az elkövetkező egy évben, közülük azok vannak a legnagyobb arányban, akik 0-6 százalék között növekvő nominális bevétel-növekedéssel számolnak.
A profitvárakozások az előző negyedéves adatokhoz képest valamelyest negatívabb képet mutatnak, bár 75 százalékos többség továbbra is növekedést vagy stagnálást prognosztizál.
A legpesszimistább álláspontot - árbevétel és profit vonatkozásában is - a 100 és 300 millió forint éves árbevételű kisvállalkozások képviselik, miközben a legkisebb vállalkozások feltételezik a legjobb pénzügyi eredményeket a következő egy évben.
A kutatás szerint regionális szinten is jelentős különbségeket tapasztalhatók a kkv-k körében. Egyértelműen az alföldi vállalkozások vezetői a legpesszimistábbak, hiszen 22 százalékuk számol kisebb árbevétellel és minden harmadik cég eredménycsökkenést prognosztizál. Eközben a nyugat-dunántúli régió vezetői továbbra is optimisták, itt csupán 10 megkérdezettből egy véli úgy, hogy az elkövetkezendő egy évben csökkenni fog cége árbevétele, és 17 százalékuk számol a jelenleginél rosszabb eredményre.
MTI