Az NMH tavaly októberben 811 foglalkoztatót és 4300 munkavállalót ellenőrzött elsősorban a munkaidő, pihenőidő és rendkívüli munkavégzés szabályainak érvényesülését, a munkáltatók nyilvántartási kötelezettségével, illetve a jogszabályban meghatározott összegű munkabér mértékével és munkabér védelmével, valamint a bejelentés nélküli foglalkoztatással kapcsolatos jogsértéseket vizsgálva.
Az ellenőrzött munkáltatók 85 százalékánál, illetve az érintett munkavállalók kétharmadnál várható szabálytalanság megállapítása.
Trükközés a munkaidővel
A Napi.hu összefoglalója szerint az ellenőrök gyakran találkoztak hiányos, vagy hamis munkaidő-nyilvántartással, de sok esetben előfordult ennek teljes hiánya is, ahogy a munkaidő-beosztással kapcsolatos rendeleteket is többen megsértették: az intézkedések közel ötödét a munkaidőkerettel kapcsolatos jogsértések miatt hozták, 10 százalékukat pedig a napi, illetve heti munkaidő megengedett legmagasabb mértékének megszegésére miatt.
A konkrét jogsértések között említik, hogy a munkavállalók munkaideje meghaladta a napi és heti munkaidő megengedett legmagasabb mértékét, de gyakori volt az is, hogy a munkáltató nem rögzítette a nyilvántartáson a munkaidő kezdő és befejező időpontját - ez azért fontos, mert ez a látszólag csekély szabálytalanság leplezi legtöbbször a napi maximális munkaidő túllépését, illetve a rendkívüli munkavégzést.
Trükközés a bejelentéssel
A pihenőidőt viszont nagyjából megadják a cégek, hiszen mint a jelentésben írták, ezen jogok a többihez képest "kisebb mértékben csorbultak".
A hatóság emberei találkoztak feketén foglalkoztatott dolgozókkal is, így többen próbálkoztak azzal a trükkel, hogy a be nem jelentett dolgozó munkaviszonyát még az ellenőrzés alatt, vagy az ellenőrzést követő órákban jelentették be.
A legtöbb problémát a hatóság a kereskedelemmel foglalkozó vállalkozásoknál talált. A cikk szerint nem meglepő viszont a hatóság azon megállapítása, hogy a nagyobb munkavállalói létszámot foglalkoztató munkáltatók jellemzően kevesebb típusú jogsértést követnek el, mint az alacsonyabb munkavállalói létszámot foglalkoztató munkáltatók. Utóbbiak esetében ugyanis gyakran előfordul, hogy több, akár három, négy különböző, a munka- és pihenőidő tárgykörébe tartozó jogsértést is elkövetnek.