A kis- és középvállalatok (kkv-k) előtt álló versenypályán számos finanszírozási akadály tornyosul, amelyet a magasabb szintre lépni vágyó cégek gyakorta nehezen ugranak meg. A beszállítói körben tevékenykedő kkv-k beruházási kihívásait látva, az MKB Bank és az MKB-Euroleasing újfajta, jelenleg egyedülálló megoldással, lízinggel kombinált hiteltermékkel segít a vállalkozásoknak átjutni a buktatókon.
Az egyik tipikus jelenség az, amikor egy vállalkozást nem hitelképesnek nyilvánítanak, azonban e mögött gyakran nem krónikus problémák húzódnak meg, hanem olyan gyermekbetegségek, amelyeket idővel minden bizonnyal magától kinőne: méretbeli gondok, túlzott függőség egy megrendelőtől stb. Az elutasítás azonban könnyen pont azt az elképzelést hiúsíthatja meg, amely éppenséggel a továbblépést hozhatná el az adott cég életében. Mostantól ennek nem feltétlenül kell így lennie.
A magyar export javát adó társaságok jellemzően annyira szigorú feltételeket szabnak beszállítóiknak, hogy az ezeket teljesítők komoly esélyekkel indulhatnának az első Hold-kolónia kialakítására kiírandó NASA-tenderen. Ezzel együtt előfordul, hogy balul sül el egy kölcsönkérelmük: hiába perspektivikus a jövőjük, ha az aktuális állapotot tükröző paraméterek alapján rájuk sütik a nem hitelképes bélyeget.
Az efféle helyzet további fonákságát az adja, hogy feltehetően épp az adott, külső finanszírozásra szoruló beruházás tudná őket könnyedén átlendíteni a szerencsések kategóriájába: azon vállalkozások közé, amelyeket már hiteleznek a bankok.
Hasonló kalamajkát okozhat ebben a céges környezetben, ha a beszállítói szerződés teljesítéséhez alapvető termelőgépet sikerül ugyan megfinanszíroztatni, azonban a masinához tartozó, az adott termék gyártásához szükséges, kisebb értékű, jellemzően 25-30 millió forintos eszközt, szerszámot nem. Miközben ugyanis a gép lízingelhető, a másodlagos piaci értékkel nem bíró szerszámokat, segédanyagokat így nem lehet finanszírozni, így ezeket a cégeknek meg kell vásárolniuk.
Ezeket az anomáliákat tette az asztalra a Nemzetgazdasági Minisztérium, amikor a termelő- és gyártógépek megvásárlásához kapcsolódó, standard finanszírozási konstrukciókról történő egyeztetés céljából kereste fel az MKB Bankot. Mivel a jelentkező ügyféligényt a bank lízing üzletága, az MKB-Euroleasing is jelezte, rekordgyorsasággal alakult ki a kézzelfogható megoldás: miközben a másodpiaci értékkel bíró, nagy értékű gépek finanszírozása lízing konstrukcióban megoldható, a géphez kapcsolódó, kisebb értékű eszközök megvásárlásához az MKB Bank speciális hitelterméket dobott piacra.
Az MKB Bank, az MKB-Euroleasing és a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. együttműködésében kialakított MKB Gépfinanszírozási Program hitelkonstrukciói közép- és hosszú lejáratú, nem rulírozó, beruházási és/vagy forgóeszköz-finanszírozó hitellehetőségek. Ezekkel a beszállítói körben tevékenykedő kis- és középvállalkozások új és használt termelő, gyártó gépei megvásárlása, illetve az azokhoz kapcsolódó szerszámok, valamint forgóeszközök, segédanyagok, alapanyagok beszerzése finanszírozható. A beruházási és/vagy forgóeszköz típusú hitel igénylését is lehetővé tevő konstrukció a Garantiqa készfizető kezességvállalása mellett igénybe vehető, a lízinghez hasonló rövid átfutási idővel.
Ráadásul a beszállítói körben tevékenykedő vállalkozások új beruházásainak finanszírozására is alkalmas, háromtól háromszázmillió forintig igényelhető géphitelhez, illetve géplízinghez a jegybanki növekedési hitelprogram harmadik szakaszának első pillérében kedvezményes refinanszírozási forrás kapcsolódik. Az nhp-s megoldásnál fontos kitétel, hogy a hitel vagy a lízing kizárólag a vállalkozás üzleti tevékenységét szolgáló eszköz vásárlására fordítható.
Tekintettel arra, hogy a beszállítói körben szisztematikusan jelentkező problémára kínál gyógyírt, a piacon unikálisnak számító MKB Gépfinanszírozási Program megfelelő eszköz ennek a vállalkozói rétegnek az erősítéséhez.
(x)