Az elmúlt évek legnagyobb válságát élik át a kis- és közepes vállalatok Kínában. Az ország gazdasági növekedésében kulcsfontosságú szerepet játszó cégeket elsősorban a növekvő infláció és az egyre kedvezőtlenebbé váló hitelek sújtják.
Komoly nehézségekkel kénytelenek megküzdeni 2011-ben a kis- és közepes vállalatok (kkv-k) Kínában. A távol-keleti ország ipari termelésének 60, munkahelyeinek pedig 80 százalékát biztosító cégeket a szűkülő hitelfelvételi lehetőségek, a mind magasabb infláció és az ennek következtében növekvő nyersanyag- és munkaerőköltségek, az elektromos energia-ellátás kimaradozása, valamint a képzett munkaerő hiánya sújtja. A belső gondokat az amerikai és európai exportpiacok továbbra is gyenge kereslete tetézi.
A keleti part egyik leggazdagabb tartományában, Csöcsiangban (Zhejiang) például a mintegy 2400 kkv 18 százaléka részben vagy teljesen felfüggesztette a termelést, a piacon maradók 80 százaléka pedig hitelből kénytelen finanszírozni tevékenységét. Még a világ hatodik legversenyképesebb nemzetközi pénzügyi központjaként listázott Sanghaj is nehézségekkel küzd: a helyi statisztikai hivatal által közzétett adatok szerint finanszírozási gondok miatt a város kisvállalkozásainak több mint fele nem tud megfelelően működni.
Az infláció megfékezésére a jegybank idén három alkalommal emelt kamatlábat és hatszor növelte a kereskedelmi bankok kötelező tartalékrátáját, ami a banki kamatlábak megemelkedését vonta maga után. A központi bank szűkítő monetáris politikája következtében a hitelfelvétel költségei sosem látott mértékben megugrottak, a kkv-k ma átlagban 13 százalékos kamatra kanak hitelt - panaszolta a China Daily-nek Csin Tö-pen (Jin Deben), a kínai kis- és közepes vállalatokat tömörítő szövetség helyettes főtitkára. Júliusban az infláció 6,5 százalékon, a termelői árindex pedig 7,5 százalékon tetőzött. A kedvezőtlen körülmények következtében az ipari termelés növekedése júniushoz képest 1,1 százalékponttal, 14 százalékra esett vissza.
Peking igyekszik mindent megtenni, hogy a gondban lévő vállalatok helyzetén segítsen. Lapértesülések szerint ősszel a kormány külön minisztériumot kíván létrehozni a magánvállalkozások és a kkv-szektor támogatására. Ezen túl a jelenlegi szabályozások lazítására, a vállalatalapítás könnyítésére törekszik, a finanszírozási nehézségeket kedvezményes hitelekkel, esetleges adókedvezménnyel látja megoldhatónak. A kkv-k problémáiról és fejlődési lehetőségeiről szeptemberben konferenciát szerveznek, amelyen az cégek képviselőivel együtt próbálnak majd megoldást keresni a mind súlyosabbá váló problémákra.
MTI